+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Stalowe pręty utwardzane - gięcie na prasach krawędziowych

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o stali

Stal jest niezwykłym materiałem, z którym możemy zrobić naprawdę wiele. Jednak dla większości kojarzony jest tylko z balustradami czy elementami zabezpieczającymi na budowie np. budynki, czy elementy drogi itp. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy pięć ciekawostek, które totalnie zmienią wizerunek tego materiału. Zaczniemy od czegoś… dużego!

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Gdzie przetwarza się najwięcej stali?

Obróbka plastyczna stali, hartowanie i inne „zabiegi”, które mają na celu przetworzenie stali na różne potrzeby – czy to do zwiększenia twardości, wytrzymałości czy ciągłości. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie na całym świecie w ciągu jednego dnia przetwarzana jest największa ilość tego materiału? Tutaj nie będzie zaskoczenia. Tym miejscem są Stany Zjednoczone. Według statystyk, każdego dnia, bez wyjątku i bez przerwy przetwarza się tyle stali, że wystarczy na zbudowanie 25 Wież Eiffla oraz 70 Statui Wolności – tak. Na raz. Powtórzymy – każdego dnia. Taka ilość materiału robi wrażenie!

Dlaczego epoka żelaza wyparła epokę brązu?

Cofnijmy się trochę do historii. Pierwsza w kolejności była epoka brązu, chwilę później mogliśmy poczytać o epoce żelaza. Czyżby dlatego, że był to nowszy materiał? Ładniejszy? Nic bardziej mylnego. Był po prostu łatwiej dostępny, a co za tym szło, można było go pozyskać bez większych problemów. Dlatego też, tak szybko epoka brązu została wyparta i zapomniana.

Zaginiony stalowy właz…

Tutaj jedna z tych ciekawostek, które nigdy nie zostały rozwiązane. Znowu jesteśmy w Stanach Zjednoczonych, w których w latach 50-tych ubiegłego wieku odbywały się próby wybuchów jądrowych. Na pewno każdy z nas o nich słyszał, a nawet widział filmy o takiej tematyce. Otóż podczas jednych z nich w Los Alamos wystrzelono stalowy właz, którego masa przekraczała aż 2 tony. Leciał on z prędkością większą niż 40 mil na sekundę i… nikt nie wie, gdzie doleciał. Wojsko szukało, ale do dnia dzisiejszego go nie odnaleziono. Czyżby doszło do rozkładu w wysokich strefach powietrza? A może trafiło na… ufo?

Stal jako narzędzie do obrony

Jak wiadomo, stal jest materiałem, który często wykorzystuje się w produkcji różnego typu broni. Łatwo można ją przetapiać, modyfikować, poddawać różnym obróbkom, aby uzyskać pożądany kształt czy też zwiększać jej wytrzymałość. Jednak nie jest to nic nowego. Wchodząc do muzeum historii oraz miejsc, w których dostępne są relikty z czasów bardzo dawnych, możemy zaobserwować prymitywną broń, która została właśnie wykonana z tego materiału. Czyżby tysiące lat temu, ludzie wiedzieli jak obrabiać stal? Nic bardziej mylnego. Korzystali oni ze spadających meteorytów, które były jedynym znanym źródłem żelaza. Uderzając je o siebie, tworzyli ostrze, które służyło do obrony, jak i pozyskiwania pożywienia. Niesamowite? Taka właśnie jest historia! Człowiek był w stanie dostosować się do warunków, w których przystało mu żyć.

A z czego tak właściwie składa się stal?

Pytanie klucz, na które niektórzy mogą mieć problem odpowiedzieć. Dlatego też uznaliśmy, że wśród naszych prezentowanych ciekawostek i takie powinno się znaleźć. Czy wiecie z czego zbudowana jest stal? Nic prostszego – jest to trwałe połączenie dwóch pierwiastków, które zapewne każdy z nas zna z lekcji chemii – węgiel i żelazo. A czy wiecie o czym decyduje twardość tego materiału? Otóż, im większa zawartość węgla (C), tym stal jest mocniejsza i wytrzymalsza. Choć można ją poddawać różnym obróbkom, które także mogą zwiększać wytrzymałość, twardość czy nawet elastyczność. To już jest jednak temat na zupełnie inny wpis!

Comments are closed.