+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu

O czym warto pamiętać dla zachowania bezpieczeństwa podczas gięcia blach?

Prace warsztatowe, te realizowane na hali produkcyjnej, czy też każde inne wymagające kontaktu z ciężkim sprzętem pracującym pod napięciem elektrycznym, bywają dla człowieka niebezpieczne i stanowią w wybranych przypadkach realne źródło zagrożenia. Dlatego tak istotne jest, aby zachować wszelkie środki ostrożności i pamiętać o podstawowych, jednak kluczowych kwestiach warunkujących nasze bezpieczeństwo w pracy.

Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego sprzętu, gięcie blach należy do jednych z najniebezpieczniejszych prac

Zarówno w przypadku manualnej obsługi pras krawędziowych, jak i giętarek, pojawia się znaczne ryzyko wszelkiego rodzaju urazów placów oraz całych dłoni. W tym wypadku niebezpieczeństwo wzrasta w sytuacjach, gdy obrabiany materiał posiada niewielkie rozmiary. Obsługa ręczna jest tutaj często jedynym sposobem na dokonanie precyzyjnej czynności, a bliskość strefy zgniotu i duża prędkość, z jaką pracuje maszyna jeszcze znaczniej potęgują zagrożenie i faktycznie je urealniają.

Dlatego pracując w tego typu warunkach niezbędne są nie tylko odpowiednie kompetencje i umiejętności, ale także wysoka odporność na stres, opanowanie i precyzja działania.

Co jeszcze może stanowić zagrożenie w realizacji procesu produkcyjnego?

Niezależnie od przyjętej metody obróbki metali, pracy przy wykorzystaniu pras krawędziowych, walcarek, czy też tokarek, zawsze pojawia się ryzyko zranienia bądź urazu wywołanego przez elementy ruchome (śruby, uchwyty, tarcze zbierakowe), zepsute narzędzia lub elementy wyrzucane podczas pracy konkretnej maszyny. Stąd tez tak istotna rola wszelkiego rodzaju osłon, których należyte działanie i samą obecność zawsze należy sprawdzić przed rozpoczęciem pracy.

Metody konwencjonalne zastępowane są technologią CNC – także dla bezpieczeństwa

Najwyższy stopień zagrożenia generuje manualna obsługa maszyn wykorzystywanych w obróbce metali. Odejście od konwencjonalnych metod na rzecz technologii CNC, czyli wykorzystujących komputerowe sterowanie procesem pozwala nie tylko optymalizować koszty i zwiększać precyzję realizowanych prac, ale także zasadniczo poprawić bezpieczeństwo pracy.

W technologii CNC wszystkie funkcje przejmuje komputer. A zatem sterowanie, regulacja i kontrola, jakie daje technologia CNC zasadniczo wpływa na optymalizację procesów produkcyjnych, ale także na wzrost bezpieczeństwa pracy.

Comments are closed.