+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Stalowy płot - spawanie i obróbka metalu

Jak wykonać ogrodzenie metalowe?

Każda posiadłość ma swoje granice, a jej właściciel wznosi na ogół ogrodzenie pełniące rozliczne funkcje. Chyba najważniejszą z nich jest ochrona danego terytorium. Nie chcemy, by na naszą ziemię wchodzili obcy, nieproszeni goście, zatem uniemożliwiamy im wstęp.
Staramy się też często chronić naszą prywatność, dlatego wznosimy ogrodzenia, przez które z zewnątrz nie można zaglądać na dziedziniec czy do ogrodu. Gęste lub lite ogrodzenie chroni przed wiatrem i kurzem. No i wreszcie funkcja dekoracyjna: ogrodzenie jest zawsze wizytówką domu, zdobi otoczenie i komponuje się (a przynajmniej powinno) z tym, co jest w pobliżu.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Nie wszystko można, nie wszystko warto

Budowanie ogrodzeń wiąże się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z przepisów. Nie można więc na przykład własnym płotem ograniczać dostępu światła do sąsiednich działek. Miłośnicy powiedzenia „mój dom to moja twierdza” muszą pamiętać, że elementy niebezpieczne, takie jak tłuczone szkło lub drut kolczasty nie mogą się znajdować niżej niż na wysokości 1,80 m. Furtki i bramy muszą się otwierać do wewnątrz posesji.

Ogrodzenia budowane są z najrozmaitszych materiałów, ale bodaj najpopularniejszym z nich jest metal. Budulec to solidny, trwały i przeważnie niezbyt drogi, choć oczywiście ogrodzenia metalowe kute na zamówienie potrafią naprawdę sporo kosztować. Najtańsza jest, rzecz jasna, siatka metalowa. Można ją zastosować, gdy liczą się koszty, a chcemy zachować widok za ogrodzeniem.

A może gabiony?

Niezwykle modne stały się ostatnio tzw. gabiony. Są to jakby kosze wykonane z metalowej siatki, które można wypełniać rozmaitymi materiałami, np. kamieniami albo szkłem w określonym kolorze. W tym ostatnim wypadku można zastosować dodatek w postaci oświetlenia LED, co z pewnością sprawi, że dana posiadłość będzie się wyróżniać w okolicy, choć niekoniecznie elegancją.

Ogrodzenia z metalu można oczywiście łączyć z roślinnością, która wypełni ewentualne przestrzenie między przęsłami. Pięknie wyglądają porośnięte na zielono płoty, ba, nawet bramy metalowe mogą być oplatane przez rośliny.

Jeżeli ogrodzenie metalowe ma być naprawdę solidne, wymaga fundamentu. Najczęściej kopie się go na głębokość 0,8 do 1,2 m pod każdym słupem. Jeżeli jednak posesji strzeże pies, warto zadbać o podmurówkę, by zwierzę nie było w stanie przekopać się na zewnątrz. Ogrodzenie z podmurówką będzie przy tym solidniejsze na całej długości, a izolowanie przęseł od ziemi zwiększy ich trwałość.

Postaw na oryginalność i solidność

Skąd wziąć panele? Można kupić gotowe, ale trzeba się wówczas liczyć z pewną ich szablonowością. Niejeden posiadacz domu z ogrodem chce mieć coś oryginalnego. Może wówczas zamówić profesjonalne gięcie blach, a tym samym wykonanie paneli oryginalnych, o żądanym profilu i wymiarach. Możliwa obecnie obróbka plastyczna blach stwarza wiele najrozmaitszych możliwości w tym zakresie. Oczywiście warto od razu zadbać o solidne zabezpieczenie antykorozyjne – tak, by ogrodzenie nie wymagało po kilku latach renowacji np. wskutek złuszczenia się farby ochronnej. Warto upewnić się, że gięcie blach wykonuje solidna firma, w przeciwnym razie materiał będzie właśnie na zgięciach szczególnie podatny na korozję. Właściwa obróbka metali wykorzystanych na ogrodzenie jest równie ważna, jak dobry projekt i prawidłowo wykonana budowa.

Budować możesz samodzielnie

Grunt pod ogrodzenie powinien zostać zagęszczony i wyrównany. Następnie należy wymierzyć odległości, najpierw od skrajnych słupków. Potem przyjdzie pora na ustalenie rozmieszczenia słupków wewnętrznych, wykop, wstawianie słupków i zalewanie ich betonem. Przęsła należy montować dopiero po upewnieniu się, że beton zastygł i słupki są trwale ustabilizowane. Ważny jest też wybór śrub i nakrętek montażowych: powinny być nie tylko nierdzewne, ale i zrywalne (tzw. antywandal) – tylko takie chronią przed demontażem ogrodzenia przez intruzów i złodziei. Źle zabezpieczone płoty metalowe trafiają niekiedy do punktów skupu złomu…

Comments are closed.