+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Laserowe cięcie blachy - jak to działa? Cięcie stali laserem

Jak działa laserowe cięcie blachy?

Obróbka laserowa metali to coraz bardziej popularna metoda stosowana w przemyśle ze względu na precyzję wykonania dowolnego cięcia. Rolę ostrza pełni tutaj wiązka laserowa. Specjalne maszyny wykonujące cięcie laserem wyposażone są w system soczewek i luster, dzięki którym można w szybkim czasie uzyskać bardzo wysoką temperaturę. Laser powoduje topienie metalu tworząc precyzyjne cięcie na jego powierzchni.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Precyzja cięcia laserowego metali

Żadna inna metoda cięcia i obróbki nie może konkurować z laserem pod względem precyzji. Wiązka promieniowania laserowego może być wyjątkowo mała, dochodząca nawet do mikrometra. Dzięki temu można precyzyjnie obrobić wybrany materiał, niezależnie od jego grubości. Laser może dotrzeć do miejsc trudnodostępnych i jest w stanie ciąć w różnych warunkach. Maszyny stworzone do cięcia laserem jednocześnie wydmuchują stopiony metal, co zapobiega utlenianiu materiału w miejscu cięcia.

Jak działa laser?

Laser to skrót od angielskiej nazwy: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co po polsku oznacza wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania. Po krótce tłumaczy to zasady działania lasera. Muszą jednak istnieć odpowiednie warunki do wytworzenia tego rodzaju światła. Wymuszenie emisji światła laserowego możliwe jest tam, gdzie zachodzi inwersja obsadzeń w poziomach energetycznych atomów lub cząsteczek. Ze specyfiki emisji wymuszonej pochodzą również cechy charakterystyczne promieniowania laserowego, czyli bardzo duża gęstość spektralna i strumienia mocy, a także monochromatyczność.

Comments are closed.