+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu

O czym warto pamiętać przy obróbce blacharskiej?

Obróbki blacharskie stanowią niezwykle istotny zakres prac. To ważne, aby były realizowane zarówno szczelnie, jak i estetycznie. Od ich jakości wykonania zależeć będzie bowiem żywotność dachu, to, czy nie będzie on przeciekał i czy nie narazimy całości konstrukcji domu na jakikolwiek uszczerbek. O czym warto pamiętać wykonując tego typu prace?

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Podstawowe typy obróbek blacharskich

Wśród prac związanych z obróbką blacharską wyróżniamy zasadniczo kilka podstawowych typów samej obróbki. Będą to między innymi:

  • obróbki gzymsów,
  • obróbki przyścienne,
  • obróbki komina, włazów i ogniomurów,
  • pasy nadrynnowy i podrynnowy,
  • kosz dachowy,
  • wiatrownica,
  • listwy wykończeniowe,
  • parapety.

Co cechuje wszystkie wymienione elementy obróbki blacharskiej? Otóż wykonywane są one z płaskiej blachy, najczęściej w tym samym kolorze, co kolor dachu budynku. Poza kolorem, dach determinuje tutaj także kształt, wymiar i specyfikę obróbek. Ważne jest przede wszystkim, aby obróbki blacharskie wykonywane były profesjonalnie a sam montaż aby był jak najdokładniejszy, ponieważ tylko w takim wypadku zyskujemy gwarancję, że dach będzie wodoszczelny, a cały budynek nie straci na estetyce.

Przystępując do obróbek blacharskich pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach

Gięcie blach, czy ich cięcie zawsze wymaga przede wszystkim precyzji działania. To podstawowa zasada w tego typu pracach. Realizując obróbki blacharskie warto pamiętać także o tym, aby:

  1. wszystkie łączenia pokrycia z pozostałymi elementami dachu były jak najbardziej dokładne,
  2. konstrukcja dachu nie była zbyt skomplikowana – im bardziej niestandardowy dach, tym wyższy koszt generowany przez obróbki blacharskie,
  3. zwrócić uwagę na spadek dachu – im mniejszy, tym obróbka blacharska powinna być szersza ( to jedyny sposób, aby stworzyć odpowiednia w tym wypadku ochronę przed wilgocią),
  4. materiał, jaki posłuży do obróbki był porównywalny z pokryciem dachu (trwałość, żywotność, barwa, faktura),
  5. korzystać z materiałów, które w tym przypadku najlepiej spełnią swoje zadanie, tj. z blachy miedzianej, cynkowej, stalowej ocynkowanej oraz blachy aluminiowej.

Comments are closed.