+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu

5 faktów, które musisz wiedzieć o aluminium

Aluminium to pierwiastek (glin o czystości technicznej) o zróżnicowanych właściwościach, które sprawiają, że można go efektywnie wykorzystywać na wiele sposobów w różnych branżach. O czym warto wiedzieć, jeżeli chodzi o właściwości aluminium?

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Aluminium jest powszechne

Aluminium jest trzecim pierwiastkiem pod względem powszechności występowania na kuli ziemskiej. Wyprzedza go jedynie krzem oraz tlen. Ta powszechność oznacza, że na świecie jest więcej aluminium niż np. żelaza czy stali, a biorąc pod uwagę sposoby i możliwości jego wykorzystania, będzie on służył ludziom w przyszłości przez bardzo długi czas, bez obaw o kurczenie się zasobów nieodnawialnych.

Aluminium jest lekkie

Aluminium jest znacznie lżejsze niż stal, co przekłada się na łatwość użytkowania we wszelkiego typu fabrykach czy na budowach. Przenoszenie materiałów aluminiowych nie wymaga specjalnych nakładów energii. Ponadto dzięki niewielkiej wadze aluminium można bez problemu transportować, zużywając przy tym mniej energii, co z kolei ma przełożenie na wzrost korzyści ekonomicznych.

Aluminium jest proste w eksploatacji

Nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych właściwości aluminium, czyli o bardzo dobrej plastyczności. Aluminium można bez większego trudu nadawać dowolne kształty np. poprzez walcowanie blach, dzięki czemu znajduje zastosowanie w tak wielu branżach – od spożywczej, przez produkcyjną, przemysłową, aż po medyczną czy budowlaną. Z aluminium tworzy się konstrukcje wielu maszyn i przedmiotów, produkuje się narzędzia i części. Aluminium można obrabiać zarówno na gorąco, jak i na zimno. Ponadto z powodzeniem wykorzystuje się je do tworzenia różnorakich stopów (z metalami i niemetalami) o określonych i pożądanych właściwościach fizycznych.

Aluminium jest tanie w konserwacji

Aluminium wchodzi w reakcję chemiczną z zawartym w powietrzu tlenem, czego efektem jest powstawanie specjalnej powłoki tlenkowej odpornej na szkodliwe działanie korozji. Dzięki temu proces konserwacji nie jest skomplikowany, nie wymaga nakładów dużych kosztów, a co więcej części aluminiowe są trwałe i nie muszą być zbyt często wymieniane (w porównaniu do elementów z żelaza lub ze stali), co także wiąże się z oszczędnościami.

Aluminium można poddawać recyklingowi

Aluminium jest surowcem, które jako jedno z niewielu cechuje się bardzo wysokimi zdolnościami do ponownego użytku. Podczas recyklingu aluminium zużywa się jedynie około 5% energii, którą należałoby przeznaczyć na produkcję pierwotnego metalu.

Comments are closed.