Gięcie blach to proces technologiczny polegający na trwałej zmianie krzywizny blachy poprzez zastosowanie odpowiednich sił zewnętrznych. Gięcie blachy pozwala nadać jej precyzyjny i trwały kształt bez naruszania spójności obrabianego materiału. Gięcie jest rodzajem obróbki plastycznej blach, która jest przeprowadzana zarówno na zimno, jak i na gorąco. Proces gięcia blach polega więc na trwałym odkształceniu materiału pomiędzy przestrzenią stempla a matrycy bez zmiany grubości materiału. Pod pojęciem gięcia kryją się różnego rodzaju odmiany tego procesu. Są to tak zwane techniki gięcia, które obejmują zaginanie i wyginanie blachy, a ponadto zwijanie, owijanie, doginanie oraz profilowanie.
GIĘCIE STANDARDOWE
GIĘCIE KROKOWE (POSTĘPOWE)
Gięcie blachy – wybierz dokładność i precyzję
Gięcie blach znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu czy branży budowlanej, w których występuje zapotrzebowanie na elementy i komponenty metalowe o konkretnych parametrach. Zaginanie blach jest procesem zapewniającym wysoką dokładność i precyzję, które wynikają z charakterystyki całego procesu. Gięcie blach odbywa się w trzech fazach, wśród których wymienia się:
- odkształcenie sprężyste materiału,
- odkształcenie plastyczne materiału,
- dotłaczanie.
Podczas gięcia blach różny może być jednak stopień oddziaływania na materiał:
- materiał od strony wewnętrznej gięcia (od strony stempla) jest ściskany i ulega skracaniu w kierunku wzdłużnym, a rozciągają się i podlegają wydłużeniu w kierunku poprzecznym,
- materiał od strony zewnętrznej gięcia (od strony matrycy) jest rozciągany i wydłuża się w kierunku wzdłużnym, a skraca się w kierunku poprzecznym,
- materiał w środkowej jego części pozostaje obojętny i znajduje się mniej więcej w połowie grubości giętego materiału.
Z gięciem blach wiąże się wiele pojęć, takich jak:
1. dopuszczalny promień gięcia blachy – najmniejszy dopuszczalny promień gięcia, przy którym materiał nie ulega pęknięciu
2. sprężynowanie materiału po gięciu blachy – inaczej nazwane odkształcenie sprężyste po gięciu, które jest zwykle przedstawiane jako zmiana kąta gięcia. Jest to wartość, o którą należy zmienić kąt gięcia, aby zachować kąt wskazany na rysunku. Wartość sprężynowania kąta zależy od:
- rodzaju i stanu materiału,
- stopnia odkształcenia,
- kąta gięcia,
- sposobu gięcia,
- rodzaju gięcia.
3. promień zaokrąglenia matrycy i wielkości szczeliny;
4. siły występujące przy gięciu blachy:
- siła gnąca,
- siła dotłaczania,
- siła wypychania.
Usługi gięcia blach metodą dobraną do Twoich potrzeb
Gięcie blach może być wykonywane różnymi metodami, które dobiera się w zależności od rodzaju obrabianego materiału, parametrów, jakie komponent musi zyskać, oraz innych oczekiwań klientów. Jednym ze sposobów obróbki jest krokowe gięcie blachy, które jest określane również jako gięcie postępowe – krokowe. Wyginanie blach na prasach krawędziowych stosowane przy konieczności uzyskania promieni gięcia niemożliwych lub trudnych do uzyskania na walcarkach. Metoda ta znajduje zastosowanie przede wszystkim przy gięciu stożków, małych średnic rur, dyfuzorów, a także zwężek.
W ramach naszych usług wykonujemy jednak nie tylko gięcie stali. Najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym w wielu branżach – zaraz po stali nierdzewnej – jest aluminium. Zapotrzebowanie na zaokrąglone, załamane czy łukowe konstrukcje wynika z faktu, że aluminium jest jednocześnie lekkie i wytrzymałe, stąd gięcie blach z aluminium jest stałym elementem naszej oferty.
Gięcie blach aluminiowych przy użyciu najnowocześniejszych technologii jest w pełni powtarzalne, nieograniczone ilościowo, a do tego niezwykle precyzyjne i najwyższej jakości. Dzięki zastosowaniu technologii CNC, aluminium może mieć dowolny kształt, ilość załamań czy zaokrągleń bez zarysowanej powierzchni, pofałdowań i zwichrowań.
Gięcie CNC blach aluminiowych jest stosunkowo szybkie, a dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu komputerowemu pozwala niemal całkowicie wykorzystać blachę i ograniczyć odpad do minimum. Sprawdza się nie tylko w przypadku jednostkowych zleceń, ale także w projektach średnio- i wieloseryjnych.
Obecnie gięcie blach odbywa się obecnie za pomocą prasy krawędziowej lub giętarek rolkowych. Prasa krawędziowa pozwala na zachowanie dokładności, precyzji i powtarzalności wykonywanych elementów przy zachowaniu jak największej oszczędności czasu w stosunku do gięcia tradycyjnego, jakim jest ręczne gięcie blachy, a także przy zachowaniu jak najniższego kosztu jednostkowego dla wytwarzanego elementu. Prasy krawędziowe są sterowane za pomocą komputerowych narzędzi numerycznych, czyli CNC (proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotów).
Masz pytania o gięcie blach? Skontaktuj się z nami!
Potrzebujesz sprawnej i precyzyjnej usługi gięcia blach? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy szybką realizację zamówień – zarówno standardowych jak i wielkogabarytowych elementów przekraczających obecne standardy rynkowe. Masz pytania techniczne? Nie wahaj się zapytać nas zarówno o ofertę, jak i możliwości techniczne.