+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU

gięcie stali nierdzewnej

Obróbka plastyczna to metoda, którą wykonujemy do modyfikacji stali i metali. Proces ten jest możliwy dzięki naszym niezawodnym maszynom i nowoczesnej technologii CNC. Nasz proces produkcyjny jest zautomatyzowany i nie ma w nim miejsca na żadne pomyłki. Każde zlecenie wykonujemy precyzyjnie i zgodnie z zaleceniami naszych klientów.

Firma USM oferuje profesjonalną obróbkę blach metalowych, aluminiowych, wykonanych ze stali czarnej, nierdzewnej i wielu innych materiałów. Nie ma dla nas zadań niewykonalnych. Zapoznaj się z naszą galerią dotychczasowych realizacji i przekonaj się sam.

Proces obróbki plastycznej metali

Obróbka plastyczna metali to wieloetapowy proces, w trakcie którego dochodzi do stopniowej i kontrolowanej zmiany danego materiału pod względem jego ogólnie rozumianej plastyczności. W efekcie powstaje określony i pożądany kształt, przy czym dany przedmiot nie traci swoich właściwości technicznych i funkcjonalnych.

W trakcie obróbki plastycznej stali czy innych metali na skutek określonego działania następuje zmiana wymiarów, kształtu lub innych cech obrabianego obiektu. Czynności te mają określony wpływ na zmianę właściwości mechanicznych danego produktu. Proces przeprowadzany pod kontrolą daje jednak pełną swobodę w uzyskaniu oczekiwanych kształtów czy innych formatów.

Obróbka plastyczna – na zimno, czy gorąco?

Istnieją trzy rodzaje obróbki plastycznej, które uzależnione są od temperatury jej przeprowadzania. W procesie obróbki plastycznej metali, stali oraz aluminium korzystamy z metod na gorąco, półgorąco i zimno. Wszystko zależy od materiału, który poddawany jest obróbce oraz jego właściwości. Pożądane kształty, strukturę i wymiary blach można osiągnąć dzięki odpowiedniemu naciskowi na materiał. Zaopatrzenie w nowoczesne maszyny do obróbki umożliwia nam na uzyskanie skomplikowanych kształtów i zaoszczędzenie materiału.

Obróbka plastyczna metalu na zimno

Obróbka plastyczna na zimno to technologia, w trakcie której – podczas nacisku – określone fabrykaty nie są podgrzewane. Tłoczenie i cała obróbka plastyczna odbywa się na skutek wysokich ciśnień – tworzywo poddane jest określonemu ukształtowaniu w kierunku wolnej przestrzeni. Obróbka plastyczna metalu na zimno związana jest więc z ponadprzeciętnymi siłami nacisku.

Obróbka plastyczna metalu na gorąco i półgorąco

Alternatywą dla powyższego rozwiązania są dwie pozostałe metody. To obróbka plastyczna na gorąco oraz na półgorąco. Klasyfikacja poszczególnych procesów uzależniona jest od temperatury rekrystalizacji – czyli tzw. odkuwki – metalu poddanego odkształceniom. Rekrystalizacja metali jest to proces polegający na przywróceniu odkształconemu metalowi wszelkich właściwości fizycznych, mechanicznych oraz strukturalnych, jakie miał przed obróbką plastyczną. Rekrystalizacji dokonuje się poprzez silne rozgrzanie i powolne studzenie metalu.

Znaczenie obróbki plastycznej

Zastosowanie odpowiedniej temperatury ma szczególne znaczenie w produkcji masowej i wielkoseryjnej. Umożliwia bowiem m.in. oszczędność materiału wykorzystywanego do ukształtowania danego wyrobu – bez potrzeby usuwania zbędnych fragmentów. Obróbka plastyczna metali na ciepło lub zimno umożliwia także oszczędność zużycia narzędzi, przy utrzymaniu wysokiej wydajności procesów.
Co więcej, stosowanie cieplnej obróbki plastycznej, pozwala na nadawanie produktom różnorodnych, często złożonych kształtów, których wykonanie w innych technologiach jest bardzo skomplikowane lub niewykonalne. Kluczowa w całym przebiegu czynności jest jednak satysfakcjonująca jakość ostatecznych wyrobów – produkty otrzymane na skutek plastycznej obróbki metali, charakteryzują się dużą żywotnością i wytrzymałością.

Przeróbka plastyczna a sposób odkształcenia

Technologię obróbki można podzielić na kilka wariantów, również biorąc pod uwagę sposób odkształcenia danych materiałów. To:

  • walcowanie,
  • kucie,
  • ciągnienie,
  • wyciskanie,
  • tłoczenie.

Walcowanie, czyli proces, w trakcie którego dany materiał zostaje zgnieciony poprzez maszyny do
obróbki plastycznej tj. walcarki lub giętarki. To walcowanie wzdłużne, skośne, poprzeczne oraz tzw. poprzeczno-klinowe. W przypadku kucia obrabiany materiał zostaje stopniowo kształtowany poprzez uderzenia lub inne formy nacisku. Ciągnienie polega na kształtowaniu struktury materiału – następuje na skutek przeciągania przez określony otwór. Obróbka, w trakcie której dochodzi do tłoczenia, dotyczy z kolei blach i taśm – umożliwia zmianę ich kształtu przy zachowaniu grubości i wytrzymałości mechanicznej. Metody te uwzględniają więc w pełni plastyczność metali oraz ich indywidualne cechy użytkowe.

Gięcie i cięcie – obróbka plastyczna i jej zalety

Obróbka plastyczna poprzez prawidłowe dostosowanie parametrów daje możliwość zaoszczędzenia materiału (np. aluminium czy stali) w maksymalnym stopniu. Dzięki temu z jednego arkusza blachy można wyciąć więcej elementów niż w przypadku np. obróbki mechanicznej. Ponadto obróbka plastyczna aluminium lub obróbka plastyczna stali czy innych metali pozwala nie tylko zmienić kształt danego elementu, ale także poprawić ich właściwości fizyczne w tym wytrzymałościowe. Przekłada się to na zwiększenie efektywności pracy, do której wykorzystuje się dane elementy. Obróbka plastyczna metali, w tym aluminium i stali, jest możliwa dzięki zaawansowanym, innowacyjnym urządzeniom.

Niezależnie od tego, jakie metody wybrano, wszystkie procesy przeróbki plastycznej charakteryzują się zbliżonymi zaletami. To przede wszystkim ograniczenie kosztów. Wyroby, które uzyskiwane są poprzez obróbkę plastyczną, wytwarzane są w sposób masowy. Dostosowanie linii produkcyjnej oraz wdrożona automatyzacja sprawia, że cena ich wyprodukowania jest niższa.

Obróbka poprzez kucie, ciągnienie, wyciskanie, walcowanie, czy przy użyciu lasera, daje również możliwość nadania skomplikowanych kształtów przy zachowaniu ciągłości poszczególnych, kluczowych dla prawidłowego działania, włókien.

Profesjonalna obróbka plastyczna metali to nasza specjalność!

Firma USM oferuje profesjonalną obróbkę blach metalowych, aluminiowych, wykonanych ze stali czarnej, nierdzewnej i wielu innych materiałów. Nie ma dla nas zadań niewykonalnych. Zapoznaj się z naszą galerią dotychczasowych realizacji i przekonaj się sam. Jesteśmy ekspertami w obróbce prętów, rur i drutów, zapewniając doskonałą dokładność naszych usług. Nie ma dla nas zadań niewykonalnych. Zapoznaj się z naszą galerią dotychczasowych realizacji i przekonaj się sam.

Comments are closed.