+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU

Frezarki - obróbka aluminium, obróbka blach, obróbka plastyczna metalu na zimnoObróbka skrawaniem to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod obróbki materiałów. Może być ona wykorzystywana zarówno do pracy z drewnem, tworzywami sztucznymi, jak i najtwardszymi stopami metali.

Maszynowa obróbka skrawaniem to precyzyjny i efektywny proces, który służy do wytwarzania elementów urządzeń technicznych. Obrabiany materiał, w wyniku usuwania ostrzem narzędzia określonej objętości, uzyskuje wymagane kształty, wymiary i jakość powierzchni.

Sposoby obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem metali jako rodzaj obróbki ubytkowej pozwala uzyskać, w zależności od potrzeb, wiele zróżnicowanych efektów. Cały proces odbywa się przy użyciu specjalnie przystosowanej do tego celu maszyny – obrabiarki. Kształtowanie przedmiotów wykonanych z różnych materiałów jest możliwe dzięki przymocowanym do obrabiarki narzędziom. Na rynku dostępne są obrabiarki do obróbki plastycznej oraz skrawającej. Podczas obróbki skrawaniem zostaje usunięty nadmiar materiału, nadając tym samym obrabianemu elementowi odpowiednią formę. W zależności od zastosowanego sposobu obróbki można uzyskać dowolny, nawet bardzo skomplikowany kształt przedmiotu oraz potrzebną chropowatość jego powierzchni. To obróbce skrawaniem zawdzięczamy kształt części wielu urządzeń wykorzystywanych w przemyśle oraz w życiu codziennym. Do najpopularniejszych metod ubytkowej obróbki skrawaniem zalicza się obróbkę wiórową i ścierną.

Wiórowa obróbka skrawaniem

Podczas wiórowej obróbki na skutek oddzielenia nadmiaru materiału powstają charakterystyczne wióry. Wiórowa obróbka skrawaniem metali odbywa się przy użyciu takich urządzeń jak: tokarka, wiertarka czy frezarka, a więc narzędzi z określoną liczbą ostrzy o regularnej geometrii. Do najpopularniejszych sposobów obróbki wiórowej skrawaniem zaliczamy: frezowanie, toczenie, wiercenie.

Obróbka ścierna

Proces ten możemy określić jako obróbka wykończeniowa, którą wykonuje się najczęściej na ostatnich poziomach produkcji. Pozwala nadać przedmiotowi precyzyjne parametry, właściwości lub wymiary. Do obróbki ściernej zaliczamy: szlifowanie, honowanie i polerowanie.

Obróbka skrawaniem krok po kroku

Obróbka skrawaniem metali ze względu na poszczególne etapy prac nad obrabianym materiałem ma trzy główne etapy:

  • Obróbka skrawaniem wstępna – podczas tego etapu wykonuje się pierwsze przejście narzędzia. W jego trakcie usuwa się wierzchnią warstwę materiału, aby przygotować przedmiot do dalszej obróbki. Ponadto może być stosowana, aby przygotować poszczególne powierzchnie detali w miejscach chwytu. Celem obróbki wstępnej jest pełna maksymalizacja wydajności całego procesu. Powinno się ją wykonywać przy dużych prędkościach posuwu i skrawania.
  • Obróbka skrawaniem kształtująca – podczas tego etapu przedmiotowi nadaje się odpowiedni i zamierzony kształt, jednak pozostawiając nadal naddatek materiału w miejscach, w których będzie wykonywana jeszcze obróbka wykańczająca.
  • Obróbka skrawaniem wykańczająca – podczas tego etapu nadaje się powierzchni obrabianego materiału precyzyjne kształty, wymiary i uzyskuje się pożądaną chropowatość powierzchni.

Zalety obróbki CNC

Obróbka skrawaniem CNC ma szereg zalet i znaczną przewagę nad tradycyjnymi i konwencjonalnymi sposobami obrabiania materiałów. Dzięki temu, że nasza firma korzysta z zaawansowanych, nowoczesnych automatów CNC, jesteśmy w stanie wykonywać skomplikowane projekty w dowolnej liczbie odtworzeń, zachowując za każdym razem precyzyjne parametry. Obróbka CNC pozwala w pełni zachować wszelkie detale, a dzięki obsłudze komputerowej można dodatkowo zwiększyć oszczędność całego procesu, ponieważ wszelkie pomyłki zminimalizowane są niemal do zera. Ponadto obróbka skrawaniem CNC pozwala na wytwarzanie elementów, których produkcja ręczna nie byłaby możliwa. Cały proces obrabiania jest w pełni bezpieczny, szybki i automatyczny.

Obróbka metalu z wykorzystaniem technologii CNC

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży obróbki metalu oraz stosowanie najnowocześniejszych maszyn CNC przekłada się na najwyższą jakość wykonania każdego zlecenia w krótkim czasie. Cenimy sobie wysoką dokładność w realizacji poszczególnych projektów. Zapewniamy pełną precyzję niezależnie od wielkości serii obrabianych produktów.

Comments are closed.