+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU

Frezarki - obróbka aluminium, obróbka blach, obróbka plastyczna metalu na zimno

Obróbka skrawaniem to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod obróbki materiałów. Proces ten wykorzystuje się przeważnie do pracy z metalami, jednak przy jego użyciu opracowuje się również drewno i tworzywa sztuczne. Maszynowa obróbka to precyzyjny i efektywny proces, który służy do wytwarzania różnego rodzaju detali stosowanych zarówno w różnych gałęziach przemysłu, jak i w życiu codziennym. Na czym polega obróbka skrawaniem i dlaczego warto ją stosować?

Różne rodzaje obróbki skrawaniem

Technologia obróbki skrawaniem metali jako rodzaj obróbki ubytkowej pozwala uzyskać wiele zróżnicowanych efektów. Skrawanie metali polega na usuwaniu zbędnej warstwy materiału (tak zwany naddatek) w celu uzyskania detalu o ustalonych parametrach – określonym kształcie, wymiarach oraz chropowatości powierzchni. Cały proces obróbki odbywa się przy użyciu specjalnie przystosowanej do tego celu maszyny – obrabiarki. Kształtowanie przedmiotów wykonanych z różnych materiałów jest możliwe dzięki przymocowanym do obrabiarki narzędziom. Obróbkę maszynową stosuje się do obrabiania powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych detali. Skrawanie może się odbywać na obrabiarkach konwencjonalnych wymagających dużej ingerencji operatora, jednak obecnie powszechnie wykorzystywanymi maszynami są obrabiarki CNC, czyli zautomatyzowane urządzenia sterowane numerycznie.

Podczas obróbki skrawaniem zostaje usunięty nadmiar materiału, nadając tym samym obrabianemu elementowi odpowiednią formę. W zależności od zastosowanego sposobu obróbki można uzyskać dowolny, nawet bardzo skomplikowany kształt przedmiotu oraz niską chropowatość jego powierzchni. To obróbce skrawaniem zawdzięczamy kształt części maszyn produkowanych w branży elektronicznej, branży energetycznej oraz innych gałęziach przemysłu. Do najpopularniejszych metod ubytkowej obróbki skrawaniem zalicza się obróbkę wiórową i ścierną.

Obróbka wiórowa skrawaniem

Obróbka wiórowa ma na celu nadanie przedmiotowi obrabianemu konkretnego kształtu oraz wstępnych wymiarów. Podczas wiórowej obróbki na skutek oddzielenia nadmiaru materiału powstają charakterystyczne wióry. Wiórowa obróbka skrawaniem metali odbywa się przy użyciu takich urządzeń jak tokarki, wiertarki czy frezarki, różniących się między sobą specyfiką ruchów wykonywanych przez narzędzia oraz przedmiot obrabiany. Obróbkę wiórową wykonuje się przy użyciu narzędzi o określonej liczbie ostrzy o ustalonej geometrii. Do najpopularniejszych sposobów obróbki wiórowej skrawaniem zaliczamy: frezowanie, toczenie, wiercenie.

Obróbka ścierna

Obróbkę ścierną możemy określić jako obróbkę wykończeniową, którą wykonuje się najczęściej na ostatnich poziomach produkcji. Operacja pozwala nadać przedmiotowi precyzyjne wymiary oraz zapewnia uzyskanie gładkiej powierzchni. Do obróbki ściernej zaliczamy: szlifowanie, honowanie i polerowanie.

Obróbka skrawaniem krok po kroku

Obróbka skrawaniem metali ze względu na poszczególne etapy prac nad obrabianym materiałem ma trzy główne etapy:

  • Obróbka skrawaniem wstępna – podczas tego etapu wykonuje się pierwsze przejście narzędzia. W jego trakcie usuwa się wierzchnią warstwę materiału, aby przygotować przedmiot do dalszej obróbki. Ponadto może być stosowana, aby przygotować poszczególne powierzchnie detali w miejscach chwytu. Celem obróbki wstępnej jest pełna maksymalizacja wydajności całego procesu. Powinno się ją wykonywać przy dużych prędkościach posuwu i skrawania.
  • Obróbka skrawaniem kształtująca – podczas tego etapu przedmiotowi nadaje się odpowiedni i zamierzony kształt, jednak pozostawiając nadal naddatek materiału w miejscach, w których będzie wykonywana jeszcze obróbka wykańczająca.
  • Obróbka skrawaniem wykańczająca – podczas tego etapu nadaje się powierzchni obrabianego materiału precyzyjne kształty, wymiary i uzyskuje się pożądaną chropowatość powierzchni.

Precyzyjne i sprawne obróbki CNC

Obróbka skrawaniem CNC ma szereg zalet i znaczną przewagę nad tradycyjnymi i konwencjonalnymi sposobami obrabiania materiałów. Skrawanie na maszynach CNC zapewnia perfekcyjne zachowanie parametrów projektu. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest wysoka powtarzalność i wydajność procesu, a także jakość uzyskiwanych przedmiotów. Nowoczesne maszyny CNC pozwalają z łatwością obrabiać detale nawet o dużych gabarytach. Oprócz wysokiej precyzji warto także docenić uniwersalność obróbki CNC – za pomocą nowoczesnych maszyn można obrabiać prawie każdy rodzaj materiału, w tym drewno, tworzywa sztuczne oraz różne rodzaje metali, w tym metale nieżelazne.

Obróbka skrawaniem metali przy użyciu CNC

Maszyny CNC wykonują skrawanie metali dzięki użyciu danych wejściowych. Jednorazowe umieszczenie tych danych umożliwia wykorzystanie ich do produkcji całej serii produktów. Rola operatora sprowadza się do nadzorowania całego procesu. Obróbka CNC pozwala w pełni zachować wszelkie detale, a dzięki obsłudze komputerowej można dodatkowo zwiększyć oszczędność całego procesu, ponieważ wszelkie pomyłki zminimalizowane są niemal do zera. Ponadto obróbka skrawaniem CNC pozwala na wytwarzanie elementów, których produkcja ręczna nie byłaby możliwa. Cały proces obrabiania jest w pełni bezpieczny, szybki i automatyczny.

Wybierz profesjonalną obróbkę skrawaniem CNC w USM Czernikowo

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży obróbki metalu oraz stosowanie najnowocześniejszych maszyn CNC przekłada się na najwyższą jakość wykonania każdego zlecenia w krótkim czasie. Cenimy sobie wysoką dokładność w realizacji poszczególnych projektów. Zapewniamy pełną precyzję niezależnie od wielkości serii obrabianych produktów. Dzięki temu, że nasza firma korzysta z zaawansowanych, nowoczesnych maszyn CNC, jesteśmy w stanie wykonywać skomplikowane projekty w dowolnej liczbie odtworzeń, zachowując za każdym razem precyzyjne parametry.

Szukasz sprawdzonego wykonawcy realizującego profesjonalne usługi obróbki skrawaniem? Zapoznaj się z ofertą dostępną na naszej stronie. Postaw na wiedzę i umiejętności doświadczonych fachowców!

Comments are closed.