Wycinanie laserowe blach 3200×18000
Technologia CNC (Computerized Numerical Control) umożliwia precyzyjne cięcie blach za pomocą lasera sterowanego komputerowo. Metoda ta powstała w zastępstwie cięcia mechanicznego i wyróżnia się pełną automatyzacją. Naszą pracę przy cięciu blach wyróżnia powtarzalność oraz dowolność w tworzeniu niestandardowych kształtów i rozmiarów blach. Wykonamy każde, nawet najbardziej wymagające zlecenie!
Ekspresowe wycinanie laserowe aluminium, stali i metali
Wycinanie laserowe jest znacznie szybsze niż to mechaniczne. Największą zaletą tego typu metody jest również fakt, iż krawędzie blachy pozostają gładkie i nie wymagają dalszej obróbki. Dzięki nowoczesnej technologii CNC jesteśmy w stanie skrócić czas realizacji Twojego zamówienia!
Świadczymy usługi wycinania laserowego blach na 6 maszynach FIBER o mocy do 20KW i jednej CO2 6KW. Nasz największy stół roboczy to 3200x18000mm.
Możliwości techniczne maszyn z uwagi na rozmiary stołów są bardzo duże. Wszystkie maszyny posiadają automatyczny załadunek blach dzięki czemu cięcie odbywa się w sposób półautomatyczny.
Wycinanie laserowe w metalu to szereg zalet w porównaniu z tradycyjnym cięciem mechanicznym. Jedną z największych korzyści jest znacznie krótszy czas, jaki trzeba przeznaczyć na cięcie stali, a tym samym na realizację zamówienia. Dodatkowo oprócz ekspresowego czasu wykonania, cięcie laserem umożliwia wykonanie dowolnej ilości egzemplarzy w 100% powtarzalnych. Posiadamy własny park maszynowy i pracujemy na stołach roboczych o rozmiarach 2000 x 8000, 1500 x 3000, 2000×4000 oraz 3200×18000. Z uwagi na duże rozmiary powierzchni roboczej, mamy duże możliwości techniczne. Świadczymy usługi wycinania laserowego blach na 6 nowoczesnych maszynach FIBER o mocy do 20KW.
Tabela poniżej przedstawia możliwości cięcia maszyn w zakresie grubości różnych materiałów.
Rezonator | Fiber 20000 |
---|---|
Moc | 20000 W |
Długość fali | Fiber |
Maksymalna grubość blachy*** | |
Stal konstrukcyjna | 45 mm |
Stal nierdzewna | 40 mm |
Aluminium | 40 mm |
Mosiądz | 15 mm |
Miedź | 15 mm |
Na czym polega cięcie laserowe?
Cięcie laserowe to proces, w którym energia wiązki laserowej – zarówno impulsowej, jak i o charakterze ciągłym – doprowadza do stopnienia ciętego materiału. Odbywa się to w szczelinie cięcia. Proces cięcia laserowego obejmuje również równoczesne stopnienie, odparowanie i spalanie danego materiału. Proces cięcia powinien być postrzegany również w kontekście innych prac – np. perforacji czy nawiertów.
Aby doszło do nagrzania metalu w danym obszarze np. blachy, wiązka laserowa musi dostarczyć odpowiednią wartość energetyczną. Jej część tracona jest na skutek odprowadzania ciepła do ciętej powierzchni poprzez powierzchnię obrabianych w ten sposób krawędzi. W momencie swoistego uderzenia wiązki laserowej w strukturę ciętego metalu, część energii zostaje absorbowana.
Precyzyjne cięcie blach laserem
Cięcie laserowe blach przy użyciu specjalistycznych maszyn to wycinanie z największą precyzją. Pozwala wykonać dowolne, nawet najmniejsze kształty. Dodatkowo dzięki specjalnemu oprogramowaniu można maksymalnie wykorzystać materiał bez większych odpadów i zoptymalizować cały proces. Wykrawanie blach ze względu na wysoką jakość urządzeń i precyzję, nie wymaga dalszych procesów wykończeniowych. Krawędzie pozostają gładkie.
Obróbka skrawaniem
Obróbka CNC to obróbka ubytkowa, dzięki której możliwe jest uzyskanie dowolnego kształtu na danym materiale. Dzięki CNC można uzyskać powierzchnię o określonej chropowatości poprzez usuwanie nadmiaru materiału. Obróbka CNC to połączenie precyzji wykonania z szybką realizacją niezależnie od wielkości powierzchni. Cały proces odbywa się przy użyciu profesjonalnych narzędzi i oprogramowania komputerowego.
Cięcie stali nierdzewnej i aluminium
Cięcie laserem aluminium i stali nierdzewnej to najwyższy poziom wycinania, który niesie za sobą szereg korzyści. Cięcie laserowe jest bezkontaktowe, wiązka światła jest operowana zdalnie, dzięki czemu powierzchnia materiału nie zostaje naruszona, a więc jest to także ochrona przed korozją. Wykrawanie blach aluminiowych i stalowych laserem to także selektywność, czyli możliwość precyzyjnego wskazania, które obszary mają być poddane procesowi wycinania. Ponadto wiązka lasera nie rysuje powierzchni, jest to najwyższa jakość cięcia. Co więcej, ten proces pozwala wycinać w blachach zarówno wąskie, jak i szersze szczeliny. Wycinanie laserowe w metalu to możliwość poddania obróbce każdego rodzaju aluminium i stali nierdzewnej, zarówno tej cienkiej, jak i grubej.
Cięcie laserowe blachy, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, jest szybkie, precyzyjne, mniej kosztowne niż inne sposoby cięcia stali nierdzewnej lub aluminium, a na dodatek wysokiej jakości w porównaniu do cięcia piłą czy gilotyną.
Rodzaje laserów do wycinania metalu
Obróbka metali, proces cięcia blach – głównie w zakresie przemysłowym i z uwzględnieniem powtarzalności – idzie w stronę połączenia szybkości realizacji oraz zachowania doskonałej precyzji wykończenia.
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań była – i niezmiennie jest – technologia cięcia CO2, która sprawdza się m.in. w przypadku stali konstrukcyjnej i nierdzewnej. Laser oparty na współdziałaniu mieszaniny gazów – dwutlenku węgla, helu i azotu – ma jednak ograniczenia: to przede wszystkim jego zapotrzebowanie energetyczne. Ono bywa kilkukrotnie wyższe niż nowsze rozwiązania bardziej ukierunkowane na kwestię wydajności. Nacisk na to, by ograniczać pobór energetyczny, sprawia, że cięcie blach oraz innych metali ewoluuje i realizowane jest również w oparciu o kolejne metody.
W założenia optymalizacji energetycznej oraz wydatków doskonale wpisuje się technologia laserowa FIBER. Większa koncentracja wiązki przy jednoczesnym lepszym przyswajaniu światła przez metal sprawiają, że praca jest znacznie bardziej energooszczędna. Wraz z niskim użyciem energii idzie wysoka prędkość cięcia laserowego. Stąd powszechność tej technologii w przypadku cięcia blach.
Techniki cięcia laserowego metali
Wyróżnia się kilka technik laserowego cięcia blach. O ile nie ma ograniczeń związanych z rodzajem ciętego materiału (np. cięcie stali, stali nierdzewnej, aluminium, innych metali), o tyle cięcie laserem ma pewne ograniczenia jakościowe, które determinują takie parametry jak grubość cięcia danego materiału. Wykrawanie blach może odbywać się poprzez:
- cięcie przez topienie i wydmuchiwanie – mocna wiązka lasera oddziałuje na powierzchnię metalu, zmieniając jej stan ze stałego na ciekły. Po zmianie stanu skupienia zaczyna się kolejny etap – działania dużego ciśnienia strumienia gazu roboczego. Dzięki temu stopiony materiał jest usuwany ze szczeliny cięcia. Ta technika jest wolna od spalania materiału, co przekłada się na fakt, że powierzchnia, na której było wykonywanie cięcie, jest wolna od tlenków. Laserowe wycinanie poprzez topienie i wydmuchiwanie sprawdza się w przypadku cięcia stali wysokostopowych odpornych na działanie korozji, stali nierdzewnych, a także stopów aluminium, niklu, cyrkonu, tantalu czy tytanu.
- cięcie przez wypalanie – cięcie blachy odbywa się z udziałem energii dodatkowej w postaci gazu aktywnego, jakim jest tlen. Materiał poddawany cięciu jest wypalany strumieniem tlenu lub mieszaniny gazów zawierającej tlen w odpowiednim stężeniu. Zastosowanie energii dodatkowej przekłada się m.in.: na użycie mniejszej mocy promieniowania czy szybsze cięcie. Ta technika jest polecana do cięcia stali węglowych i niskostopowych.
Inne dostępne metody, które sprawdzają się w przypadku pozostałych materiałów to: cięcie przez odparowanie, nacinanie i zimne cięcie.
Wszechstronność a cięcie laserem
Wycinanie laserowe w metalu to dziś jedna z podstawowych form pracy, która znajduje zastosowanie w wielu zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Wszechstronność tego typu obróbki wynika przede wszystkim z tego, że można jej użyć do cięcia wszystkich rodzajów blach bez wyjątków, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości techniki. Rozwój technologiczny czy powstawanie innowacyjnych urządzeń wymusza niejako, aby wszelkie procesy obróbcze były szybkie i niezwykle precyzyjne. Takie właśnie jest cięcie blach laserem. Urządzenie przeznaczone do cięcia wiązką laserową wyróżnia się samoczynną pracą mechaniczną na płaszczyźnie 2D umożliwiającą doskonały stopień precyzji – na poziomie 0,03 mm przy szybkości obróbki 20 m na minutę. Takie parametry procesu pozwalają na pełną powtarzalność niezależnie od wielkości serii produkcyjnej i materiału (cięcie stali nierdzewnej, aluminium, etc.), a przede wszystkim na wycinanie elementów o dowolnym ukształtowaniu blachy. Wycinanie laserowe w metalu to kontrola komputerowa całego procesu, bezstykowe wykończenie, cięcia przestrzenne czy archiwizacja projektów w kontekście dalszych prac.
Co daje cięcie laserowe blachy
Zalety płynące z wykorzystania tej technologii obejmują nie tylko wysoką precyzję cięcia – choć ta oczywiście stanowi niezaprzeczalny priorytet – ale także wysoką prędkość cięcia oraz wspomnianą wcześniej powtarzalność całego procesu. W ujęciu wieloelementowym – np. w motoryzacji – pewność wygenerowania elementów o dokładnie tych samych parametrach realnie przyspiesza każdy etap produkcyjny i redukuje ryzyko potencjalnych błędów. Tutaj warto dodatkowo zwrócić uwagę na kwestie ekonomiczne. Wycinanie laserowe w metalu (np. cięcie stali nierdzewnej) to oszczędność nie tylko czasu, ale i materiałów. Prawidłowo zaplanowane działania, przekładają się na minimalizację odpadów. Zauważalny jest też ograniczony obszar oddziaływania termicznego.