+48 54 234 50 40

+48 54 235 08 41

biuro@usm.com.pl

Przejdź do Kontaktu

Gięcie rur – małe kompendium wiedzy

Gięcie rur to coraz popularniejsza opcja stosowana w przemyśle metalowym. Z uwagi na lepsze walory estetyczne oraz niższe koszty produkcyjne gięcie często zastępuje tradycyjne spawanie. Ponadto gięcie rur CNC pozwala uzyskać seryjne, bardzo precyzyjne efekty nawet niewielkich elementów niezależnie od materiału, z którego wykonana jest rura. Gięcie rur to technologia na miarę nowoczesności, dzięki której można wykonać elementy znajdujące zastosowanie nie tylko profesjonalne, ale także w życiu codziennym.

Gięcie rur z różnych materiałów

Obecnie najczęściej stosowanymi materiałami do produkcji rur są: aluminium, stal oraz stal nierdzewna. Każdy z tych surowców można giąć, uzyskując niestandardowe kształty wedle potrzeb i preferencji. Do profesjonalnego i precyzyjnego gięcia metodą CNC służy giętarka do blachy.

Gięcie rur aluminiowych

Rury aluminiowe znajdują zastosowanie w wielu zróżnicowanych branżach, od budowlanej przez meblową, kolejową, aż po rehabilitacyjną i wiele więcej. Aluminium to bardzo wymagający surowiec, do którego obróbki należy użyć profesjonalnego sprzętu, aby uzyskać dobre efekty. Podczas gięcia aluminium trzeba uważać na powstawanie utwardzenia przez zgniot w miejscu deformacji. W takiej sytuacji dalsza obróbka mogłaby skutkować pęknięciem elementu. Gięcie aluminium odbywa się pomiędzy trzema punktami. Gięta rura w momencie odkształcania podtrzymywana jest przez specjalne rolki. W trakcie gięcia należy zadbać o to, aby rura aluminiowa była możliwie maksymalnie zabudowana.

Gięcie rur stalowych

Rury stalowe, podobnie jak aluminiowe, również mają szerokie zastosowanie. Technikę gięcia stali dobiera się w zależności od promienia rury, grubości ścianki czy wymagań, jakie ma spełniać wygięty element. Odpowiednio dobrana technika pozwala osiągnąć najlepsze efekty bez wad. Do gięcia rur stalowych można wykorzystać giętarki trójrolkowe, technikę gięcia trzpieniowego czy stretch bending.

Gięcie rur nierdzewnych

Rury ze stali nierdzewnej także są stosowane na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Do ich gięcia można wykorzystywać te same technologie, co w przypadku rur stalowych, a więc gięcie przy użyciu rolek, za pomocą techniki trzpieniowej czy poprzez stretch bending. 

Metody gięcia rur

Istnieje kilka popularnych metod gięcia rur. Gięcie przy użyciu giętarki trójrolkowej (metoda na zimno) to jedna z najczęściej stosowanych metod. Rolki zamontowane są na maszynie pionowo. Pożądany promień zgięcia rury otrzymuje się poprzez przepuszczenie jej przez rolki. Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku ciężkich, jak i lekkich o różnej średnicy. Metoda gięcia trzpieniowego sprawdzi się w przypadku rur z bardzo małym promieniem. Ta technika pozwala uniknąć marszczenia metalu na środku promienia i złamania ścianki. Rura wygięta trzpieniowo ma tę samą średnicę w łuku zgięcia, co przed nadaniem nowego kształtu. Jest to możliwe dzięki temu, że we wnętrzu rury umieszcza się narzędzie, które gwarantuje jej usztywnienie, a tym samym chroni przed deformacjami. Metoda stretch bending pozwala na bardzo precyzyjne gięcie. Rury gięte w ten sposób najczęściej wykorzystuje się do celów architektonicznych. Surowiec rozciąga się do granic plastyczności. Wykorzystanie specjalnej maszyny zapobiega powstawaniu deformacji na wygiętych ściankach. Gięcie obrotowe stosuje się w sytuacji, w której rura powinna mieć stałą średnicę na całej swojej długości. Do tej metody wykorzystuje się dwie matryce: stacjonarną do zagniatania i matrycę o stałym promieniu do uformowania wygięcia. Gięcie indukcyjne polega na ogrzaniu giętego pola rury, a następnie wygięciu jej za pomocą matryc, które działają podobnie jak te w metodzie obrotowej. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu metal natychmiast chłodzi się wodą, aby go utemperować.

Gięcie rur – zasady

Gięcie rur to proces plastycznego kształtowania ich struktur, którego założeniem jest trwałe odkształcenie bez naruszenia spójności surowca. W procesie gięcia można wyróżnić trzy fazy: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne oraz dotłaczanie. Należy pamiętać, że zmianę krzywizny rury można przeprowadzić tylko do pewnej wartości naprężenia. Przekroczenie jej będzie skutkować uszkodzeniem giętego elementu. Ponadto nieprawidłowo wykonane gięcie nie będzie skutkować trwałą zmianą.  Zmiana kształtu rury to odkształcenie plastyczne. Można je uzyskać po przekroczeniu granicy sprężystości. Odkształcenia sprężyste to gięcie poniżej granicy sprężystości, a więc bez stałego efektu zmiany kształtu. Metal wróci do swojego pierwotnego kształtu po tym, jak zmaleje siła nacisku. Granica sprężystości jest inna dla poszczególnych materiałów. Tylko jej przekroczenie będzie skutkować trwałą zmianą kształtu.

Ile kosztuje gięcie rur?

Do precyzyjnego gięcia rur wykorzystuje się nowoczesne, innowacyjne maszyny, które pozwalają w krótkim czasie dowolnie zgiąć rurę, a następnie ten proces  pełni odtworzyć niezależnie od wielkości serii. Cena gięcia rur uzależniona jest od kilku czynników. Na ostateczną wycenę ma wpływ m.in.: rodzaju giętego materiału, skomplikowanie gięcia czy wielkość zlecenia. 

Comments are closed.