+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Dachówki, blacha dachowa gięta na prasach krawędziowych

Blachodachówka – wszystko, co musisz wiedzieć

Popularność blachodachówki to nie przypadek – różnorodność rozwiązań, atrakcyjne ceny czy ciekawe warianty estetyczne sprawiają, że są one pożądanym materiałem wykończeniowym zadaszenia. Co należy wiedzieć o blachodachówce planując jej zakup?

Blachodachówki należą do najczęściej wybieranych materiałów na pokrycia. Składa się na to efektowne wzornictwo, skuteczność ochrony, różnorodność kształtów i wzorów, dzięki czemu ten element coraz bardziej upodabnia się do typowej dachówki ceramicznej. W ten sposób to opcja idealna dla nieruchomości, w przypadku których kluczowe jest podkreślenie ciekawej estetyki budynku. Na blachodachówki można jednak zwrócić uwagę również pod kątem uniwersalności zastosowania – możliwości jej użycia są wyjątkowo szerokie. Co należy wiedzieć, rozważając jej zakup?

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Blachodachówka – jaką wybrać?

Jaka blachodachówka będzie najlepszym rozwiązaniem – oto dylemat większości inwestorów. Mnogość rozwiązań na rynku sprawia, że wybór optymalnego rozwiązania bywa trudny. Jakie są typy blachodachówki?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – oferta pod tym względem jest wyjątkowo rozbudowana. Obejmuje bowiem:

  • blachodachówki standardowe – klasyczne blachy faliste, które zbliżone są kształtem do dachówki ceramicznej;
  • blachodachówki płaskie – doskonałe rozwiązanie do nowoczesnego budownictwa; charakteryzuje się ograniczoną wysokością każdego modułu;
  • blachodachówki tzw. karpiówki – drogie, ekskluzywne o obniżonym ciężarze każdej jednostki;
  • blachodachówki kładzione na tzw. rąbek – specyficzny podtyp standardowej blachodachówki o innym układzie położenia.

Należy pamiętać, że blachodachówki podzielić można również według ich wymiarów – indywidualizowane pod kątem danego zamówienia oraz dystrybuowane w ramach ogólnych modułów, które można zwrócić do producenta. O ile pierwsze rozwiązanie jest niejako szyte na miarę, tak w przypadku drugiego powstaje więcej łączeń – a to zawsze budzi mniejsze lub większe ze strony specjalistów zajmujących się sztuką dekarską.

Wybierając blachodachówki warto kierować się ich jakością. Dobrej jakości produkty wykonywane są ze specjalnego gatunku stali, która zostaje odpowiednio zabezpieczona przed ewentualną korozją. Służą do tego dobierane odpowiednio powłoki ochronne – cynkowo-magnezowe lub alucynkowe czy poliuretanowe. Skuteczność ochrony zapewniają również żywice akrylowe. W ten sposób blachodachówki gwarantują nie tylko szczelną ochronę zadaszenia, ale i – o czym się zapomina – bardzo dobre wygłuszenie wnętrza.

Jak układać blachodachówkę?

Układanie i montaż blachodachówki nie jest uznawany za proces bardzo skomplikowany. Niemniej jednak ważne, by uwzględnić kilka zasad, dzięki którym praca będzie szybsza i skuteczna, a jej jakość – niepodważalna.

Jak zamontować blachodachówkę w standardowym budownictwie? Przede wszystkim należy przeanalizować stan zadaszenia pod kątem jego spadku. Szacuje się, że powinien mieć ok. 15 proc. nachylenia połaci. Takie ukształtowanie sprawia, że woda nie będzie zatrzymywała się na poszyciu zadaszenia.

Montaż blachodachówki porównać można do modułowego układania poszczególnych części – jeśli tylko mają przygotowaną podstawę z tzw. łat nośnych i kontrłat. To tworzony z drewna schemat, który stanowi fundament pokrycia. Jak kłaść blachodachówkę, by nie popełnić błędu, który rzutować będzie na całokształt pracy? Najważniejszy jest tu start pracy – usytuowanie pierwszej z nich tak, by była materiałem wyjściowym dla pozostałych. W ten sposób, po rozłożeniu wszystkich arkuszy na połaci można liczyć na wysokiej jakości zadaszenie.

Odrębną kwestią jest estetyka – np. to, jaka blacha na dach – mat czy połysk – będzie korzystniejsza. Pierwsza opcja uznawana jest za bardziej wytrzymałą i niezależną wobec czynników zewnętrznych. Drugą docenia się m.in. ze względu na wyjątkową estetykę. W efekcie warto między innymi porównać ich koszty pod kątem własnych możliwości budżetowych.

Ile kosztuje blachodachówka?

Cena blachodachówki bywa kluczowym elementem wszelkich analiz. Porównując koszty samego materiału można zauważyć spore różnice w zależności od lokalizacji – mogą się one wahać nawet o kilkanaście procent. Z pewnością nie jest to element, na którym warto oszczędzać – zdecydowanie lepszym wyborem będzie dobra, wysokojakościowa blachodachówka z tzw. posypką. Zakładając koszt na poziomie ok. 75 zł/m2, dom wymagający ok. 200 m kw. powierzchni dachu oznaczać będzie wydatek na poziomie ok. 16 tys. zł. To jednak oczywiście tylko cena samego produktu. Ile kosztuje pokrycie dachu blachodachówką w ujęciu robocizny? Montaż i układanie może wahać się – w zależności od jej typu – od 50 do 60 zł za m2. Podobnie jak w przypadku materiałów, głównym kryterium wyboru powinna być tu nie cena, ale jakość wykonania. Wybierając blachodachówkę oraz osoby odpowiedzialne za jej położenie należy pamiętać, że szczelny, wytrzymały dach to inwestycja na lata – skuteczność ochrony przełoży się na wieloletnie użytkowanie budynku bez obaw o to, co nad głowami.

Comments are closed.