Cięcie blachy – czym i jak należy ciąć blachę?
Cięcie blachy wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi — o czym pamiętać? Najważniejsza kwestia to dobór nożyc według rodzaju oraz grubości materiału. Co zrobić, żeby uzyskać równe krawędzie? Jak uniknąć ognisk korozji? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak
Czym ciąć blachę?
Na rynku są dostępne rozmaite przyrządy. Czym ciąć blachę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od przeznaczenia materiału, a także jego parametrów technicznych. Przy obróbce większej ilości metalu warto rozważyć cięcie laserowe charakteryzujące się wysoką precyzją, powtarzalnością elementów oraz szybkim czasem realizacji. Na co zwracać uwagę i jak ciąć blachę nożycami? Poniżej prezentujemy przegląd wybranych rozwiązań.
Narzędzia ręczne
Do popularnych narzędzi ręcznych zaliczają się:
- Nożyce uniwersalne – rozwiązanie sprawdza się w przypadku cienkiej blachy (o grubości do 1 mm).
- Nożyce specjalistyczne – wyposażono je w wygięte ostrza umożliwiające precyzyjną obróbkę krawędzi. Modele nadają się do cięcia arkuszy w formie łuku.
- Nożyce z przekładnią dźwigową – składają się z rękojeści i główki połączonych ze sobą za pomocą przegubu. Zastosowywana konstrukcja sprawia, że do opracowywania elementów używa się dodatkowej dźwigni.
- Nożyce do wycinania otworów – produkty stosuje się do krótkich oraz prostych cięć. Narzędzie umożliwia również wykonywanie otworów i innych kształtów na powierzchni blachy.
Elektronarzędzia
- Nożyce do cięcia blachy (przystawka na wiertarkę) – odznaczają się łatwą obsługą. Pozwalają na obróbkę blachy nierdzewnej o grubości do 1,2 mm. Za ich pomocą tnie się również miękką blachę aluminiową lub miedzianą (do 2 mm).
- Nożyce akumulatorowe – pozwalają na obróbkę materiału o różnej grubości (w zależności od wybranego modelu). Urządzenia są zasilane akumulatorem, co zapewnia swobodę ruchów.
- Elektryczne nożyce skokowe – służą do cięcia blachy zwykłej i falistej. Umożliwiają obróbkę według obrysu i dostarczonego szablonu. Egzemplarze posiadają wymienne stemple i matryce. Dodatkowo wyposażono je w rowki miernicze do pomiaru grubości blachy
Czym ciąć blachę trapezową?
Zastanawiasz się, czym ciąć blachę trapezową? Do jej opracowania służą nożyce skokowe bądź ręczne (inne narzędzia mogą przyczynić się do naciągnięcia warstwy cynku, co grozi powstaniem korozji). Do wyboru są narzędzia uniwersalne, a także przystosowane do cięcia naroży i kątów. Do wykonywania otworów lub innych precyzyjnych kształtów służy natomiast elektryczny rozdzierak. Pozwala on na cięcie blachy w dowolnym kierunku. W przypadku dużych ilości materiału obróbkę najlepiej zlecić firmie, która wykorzystuję technologię CNC. Sprawdź, jak działa laserowe cięcie blachy.
Czy można ciąć blachę szlifierką kątową?
Czy do cięcia blachy trapezowej można użyć szlifierki kątowej? Choć technicznie jest to wykonalne, nie wolno tego robić. Cięcie blachy trapezowej powinno odbywać się tylko za pomocą odpowiednio dobranych nożyc lub rozdzieraków. Wynika to z faktu, że pod wpływem wysokiej temperatury nagrzewa się zewnętrzna warstwa cynku. W konsekwencji zmienia się struktura metalu, a arkusz jest bardziej podatny na korozję. Co istotne, problem występuje nie tylko przy krawędzi, ale także na powierzchni do 1,5 cm od linii cięcia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając narzędzie do cięcia blachy?
Kupując odpowiednie narzędzie, należy przyjrzeć się jego parametrom technicznym. Do istotnych zaliczają się:
- Grubość cięcia – modele dostępne na rynku są przeznaczone do obróbki określonych typów blachy.
- Długość dźwigni (dotyczy ręcznych nożyc) – dłuższe ramię przekłada się na mniejszy wysiłek związany z przecięciem arkusza blachy.
- Wartość skokowa – im wyższa ilość skoków, tym wydajniejsze cięcie.
- Rodzaj zasilania – nożyce akumulatorowe nie posiadają kabli utrudniających poruszanie się, jednak z reguły są cięższe niż modele elektryczne.
- Jakość ostrzy – najlepiej sprawdzają się nożyce wyposażone w stal typu HSS, która odznacza się wysoką twardością.
Jak ciąć blachę?
Oprócz doboru odpowiedniego narzędzia znaczenia ma także właściwa technika wykonania. Jak ciąć blachę trapezową? O czym pamiętać, przystępując do pracy? Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią odzież – grube rękawice, kombinezon, okulary ochronne. Należy też systematycznie wymieniać ostrza – używanie tępego narzędzia to prosta droga do zniekształceń krawędzi i ognisk korozji. Dodatkowo trzeba mieć na względzie, by nie używać siły – blacha trapezowa odznacza się podatnością na uszkodzenia mechaniczne.
Cięcie blachy to skomplikowany proces, wymagający precyzji i umiejętności. Najlepszym wyborem będzie przekazanie zadania fachowcom, którzy mają doświadczenie w cięciu blachy i odpowiednio dobiorą sprzęt oraz technikę. Dzięki temu masz gwarancję, że efekt będzie w pełni zadowalający.