+48 54 234 50 40

+48 54 235 08 41

biuro@usm.com.pl

Czym się różni blacha gorącowalcowana od zimnowalcowanej?

Komentarze (0)

Obróbka plastyczna blach może odbywać się z użyciem gorącej lub zimnej temperatury. Jeżeli zastanawiasz się, którą metodę wybrać, to w dzisiejszym wpisie udzielimy Ci najważniejszych wskazówek. Wszystko zależy od tego, jakie jest przeznaczenie danej blachy. Obróbka różni się też w zależności od grubości blachy.

Walcowanie na gorąco

Blacha gorącowalcowana jest najczęściej używana do tworzenia stalowych konstrukcji, np. w produkcji mostów, maszyn, czy pojazdów. Jeżeli blacha ma zostać poddana dalszej obróbce, to znacznie lepiej zniesie to blacha gorącowalcowana. Dodatkowym atutem jest to, że ta metoda, dzięki temu, że zużywa mniej energii, jest tańsza, niż walcowanie na zimno. A to dlatego, że gorącowalcowanie wymaga mniejszych oporów odkształcenia. Jedynym minusem tej metody jest to, że w trakcie gorącowalcowania powierzchnia stali się utlenia, przez co powstaje zgorzelina, którą następnie trzeba usunąć. Jeżeli ostateczne wykończenie blachy i jej powierzchnia nie muszą być idealne, to postaw na metodę na gorąco.

Zimnowalcowanie

Przyjęło się, że blachy walcowane na zimno wyróżniają się cienką grubością i wysoką jakością. Ich powierzchnia jest gładka, a do tego można poddać ją szlifowaniu, czy polerowaniu. Walcowanie na zimno powoduje, że blacha zmienia swoje właściwości mechaniczne, co oznacza, że blacha staje się trwalsza i ciężko ją później poddać dodatkowej obróbce. Tego typu blachy wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym i elektrotechnicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *