+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Czym się różni blacha gorącowalcowana od zimnowalcowanej?

Czym się różni blacha gorącowalcowana od zimnowalcowanej?

Obróbka plastyczna blach może odbywać się na zimno lub na gorąco. Jeżeli zastanawiasz się, którą metodę wybrać, w dzisiejszym wpisie udzielimy Ci najważniejszych wskazówek. Wszystko zależy od tego, jakie jest przeznaczenie danej blachy. Obróbka różni się też w zależności od grubości blachy. W ten sposób powstają rozmaite gatunki blach. Będzie je różniła jakość, ale i cena.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe – jeśli tak

Walcowanie na gorąco

Blacha gorącowalcowana jest najczęściej używana do tworzenia stalowych konstrukcji, np. w produkcji mostów, maszyn, czy pojazdów. Jeżeli blacha ma zostać poddana dalszej obróbce, to znacznie lepiej zniesie to blacha gorącowalcowana. Dodatkowym atutem jest to, że ta metoda, dzięki zużywaniu mniejszej ilości energii, jest tańsza niż walcowanie na zimno. To dlatego, że gorącowalcowanie wymaga mniejszych oporów odkształcenia. Jedynym minusem tej metody jest fakt, że w trakcie gorącowalcowania powierzchnia stali się utlenia, przez co powstaje zgorzelina, którą następnie trzeba usunąć. Jeżeli ostateczne wykończenie blachy i jej powierzchnia nie muszą być idealne, to postaw na metodę na gorąco – uzyskasz bardziej uniwersalne gatunki.

Blachy gorącowalcowane znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie przewidywane jest ich spawanie oraz rozmaite dalsze przeróbki. Wyroby gorącowalcowane nie muszą mieć gładkiej powierzchni, bo liczą się inne ich właściwości, w tym grubość i łatwość obróbki. Mogą więc tworzyć duże konstrukcje, takie jak mosty, elementy budynków, kładki, schody, wieże, podnośniki, kontenery, a także statki i okręty oraz oczywiście maszyny.

Warto wiedzieć, że jeszcze nie tak dawno temu blacha gorącowalcowana mogła mieć nie mniej niż 3 mm grubości. Technika poszła jednak naprzód i dziś spotkać można gorącowalcowane blachy o grubości nawet poniżej 1,2 mm.

Gorącowalcowane, ale też zimnowalcowane rury mogą być wytwarzane ze szwem lub bez szwu. Rury bez szwu mają na ogół większą wytrzymałość. Ze stali walcowanej lub giętej na zimno powstają powszechnie znane profile, takie jak ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki i kątowniki.

Zimnowalcowanie

Przyjęło się, że blachy walcowane na zimno wyróżniają się cienką grubością i wysoką jakością. Ich powierzchnia jest gładka, a do tego można poddać ją szlifowaniu, czy polerowaniu. Walcowanie na zimno powoduje, że blacha zmienia swoje właściwości mechaniczne, co oznacza, że blacha staje się trwalsza i ciężko ją później poddać dodatkowej obróbce. Tego typu blachy wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym i elektrotechnicznym. Wiele zastosowań znajduje też zimnowalcowana taśma z blachy: w Europie produkuje się ją w milionach ton rocznie.

Jako bardziej odporne na rozciąganie, plastyczne i wytrzymałe, twardsze od gorącowalcowanych, blachy zimnowalcowane są wykorzystywane tam, gdzie potrzebny jest materiał cienki, o gładkiej powierzchni. Klasycznym zastosowaniem jest motoryzacja, a szczególnie produkcja karoserii.

Comments are closed.