+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Metaloplastyka - wyginanie blachy na zimno

Metaloplastyka stali i aluminium

Metaloplastyka, czyli obróbka plastyczna metali to wbrew pozorom dziedzina, która ma wiele wspólnego z naszą działalnością. Polega na tworzeniu przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych z metalu. Ślusarstwo artystyczne to precyzyjny termin odnoszący się do obróbki metalu na zimno, a z kolei artystyczne kowalstwo to kształtowanie materiału pod wpływem wysokiej temperatury. Obróbka plastyczna metali w naszej firmie to przedsięwzięcie na większą skalę, które wykonujemy za pomocą nowoczesnych technologii CNC.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Historia obróbki metalu

Techniki metaloplastyki rozwijane były już od czasów prehistorycznych. Pierwsze przykłady tej twórczości to m.in. bransolety i biżuteria, naczynia, czy sztućce wykonane z brązu. Kolejnym kamieniem milowym w metaloplastyce było rozwinięcie obróbki żelaza. Przedmioty wykonane z żelaza mogły być mocniej zdobione przez wytłaczanie wzorów. W czasach starożytnych często tworzono przedmioty z miedzi, złota i srebra metodą kucia na zimno lub odlewania.

Sztuki starożytne i średniowieczne

Charakterystyczne dla sztuki etruskiej były miedziane przedmioty tworzone techniką młotkowania. Z kolei dla starożytnej Grecji popularne były techniki spawalnicze, a także grawerowanie. Ślusarze i kowale potrafili też łączyć ze sobą różne materiały i tworzyć z nich oryginalne przedmioty. W średniowieczu metaloplastyka przeżywała prawdziwy rozkwit, czego efekty możemy podziwiać do dziś np. na drzwiach katedry w Gnieźnie.

Metaloplastyka w architekturze

Dzieła metaloplastyczne, które mają już dobrych parę wieków, widoczne są w naszej codziennej architekturze. Mowa tutaj o szyldach zdobionych roślinnymi motywami, masywnych drzwiach prowadzących do kościołów, czy kamienic, a także o różnego rodzaju kowalstwie architektonicznym, które obejmuje balustrady, kraty, ogrodzenia i wiele innych.

Metaloplastyka zatem to element nie tylko naszego życia codziennego, ale również sztuki. Od czasów prehistorycznych do dziś zróżnicowane techniki obróbki metali umożliwiają artystom tworzenie niepowtarzalnych dzieł.

Comments are closed.