+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Rury - cięcie i gięcie rur, obróbka stali nierdzewnej

Jak wygląda proces walcowania rur?

Proces walcowania rur wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiednich narzędzi. Oferuje on perfekcyjne dostosowanie gotowego produktu do oczekiwań i potrzeb każdej branży wykorzystującej wysokogatunkowe wyposażenie. 

Proces walcowania rur może jednak różnić się ze względu na wykorzystaną technologię. Warto więc poznać dostępne możliwości, by wybrać odpowiednią ofertę, która zagwarantuje zadowolenie z otrzymanego asortymentu. Sprawdź najważniejsze informacje, dzięki którym walcowanie rur nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic. 

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Jakie technologie są wykorzystywane podczas walcowania rur?

Rozwój technologii stale udostępnia nam coraz nowsze metody produkcji, zapewniające minimalizację czasu realizacji i maksymalizujące efekt końcowy. Rodzaje walcowania możemy podzielić na wiele kategorii. Skupimy się jednak na tych najpopularniejszych.

Walcowanie na zimno i gorąco

Materiał walcowany na gorąco jest poddawany obróbce na prasie w bardzo wysokich temperaturach (dochodzących do granicy 1000 stopni Celsjusza). W walcowniach gorących przeprowadza się zazwyczaj następujące czynności: 

  • przygotowywanie wsadu (czyszczenie płomieniowe, szlifowanie), 
  • nagrzewanie do temperatury walcowania, 
  • zbijanie zgorzeliny; 
  • walcowanie (walcowanie wstępne, w tym zmniejszenie szerokości, walcowanie na końcowy wymiar i własności), 
  • wykańczanie.

Kolejność konkretnych operacji i proces technologiczny w walcowni zimnej zależą jedynie od gatunku wykorzystywanej stali. Dla materiałów niskostopowych i stopowych (poza odpornymi na korozję) stosuje się następujące czynności: 

  • trawienie, 
  • walcowanie na wymaganą grubość, 
  • wyżarzanie lub obróbka cieplna w celu rekrystalizacji struktury, 
  • walcowanie (do odpowiedniego poziomu twardości lub wygładzenia) wyżarzonej taśmy. Celem jest nadanie jej wymaganych własności mechanicznych, stanu i gładkości powierzchni oraz wykończenia. 

W procesie walcowania stali wysokostopowej (stali odpornej na korozję) występują dodatkowe operacje. Głównymi etapami są: 

  • wstępne zmiękczanie taśmy gorącowalcowanej i wytrawianie, 
  • walcowanie na zimno, 
  • wyżarzanie i wytrawianie ostateczne (lub też wyżarzanie jasne), 
  • walcowanie wygładzające oraz wykończenie.

Walcowanie pielgrzymowe

Technologia ta została wykorzystana do produkcji pierwszych rur pozbawionych szwów w Niemczech w 1890 roku. Proces walcowania rur zaczyna się w walcarce skośnej. Półwyrób transportowany jest do walcarki pielgrzymowej, gdzie tuleja wprowadzona na walcarkę zostaje nałożona ponownie na gładki trzpień. 

Dopiero na walcarce pielgrzymowej rura/tuleja nabiera odpowiednich wymiarów, średnicy zewnętrznej i grubości ścianki. Można w ten sposób uniknąć jakichkolwiek połączeń (szwów), a jakość uzyskanego produktu jest znacznie wyższa.

Walcowanie rur ze szwem

Chociaż walcowanie rur jest najczęściej wykorzystywane przy produkcji rur pozbawionych szwów, proces ten może zostać zastosowany również w celu wzmocnienia rur posiadających szew lub do redukcji grubości ich ścianek. Ogromną zaletą rur ze szwem jest to, że mogą dysponować one dużą średnicą. Kolejnym atutem jest również ich atrakcyjna cena.

Jeśli w dalszym ciągu pojawiają się jakiekolwiek pytania, zawsze warto skontaktować się ze specjalistami, którzy na temat takich usług, jak walcowanie blach, wiedzą wszystko. Nasza firma dba nie tylko o jakość wyrobów, ale także obsługę klientów, dlatego zapewnimy kompleksową pomoc i wsparcie od zamówienia, aż po odebranie gotowego produktu.

Comments are closed.