+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Stal nierdzewna - obróbka plastyczna stali i cięcie laserem

Gięcie czy walcowanie?

Osoby, które nie posiadają żadnego doświadczenia związanego z obróbką plastyczną blach, bardzo często zadają sobie pytanie – lepiej je giąć czy może walcować? Idąc z tym problemem do małych zakładów, zwykle otrzymają taką odpowiedź, jaka będzie korzystniejsza dla właścicieli – prawdopodobnie ze względu na ograniczony dostęp do maszyn CNC lub brak odpowiednich umiejętności. Dlatego tak ważne jest, aby obróbki metali realizować w miejscach, które mają duży park maszyn, jak i specjalistów, którzy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje i mają szerokie spektrum możliwości. Przekonajcie się, co i kiedy będzie korzystniejszym rozwiązaniem.

W pracy firm, które oferują usługi obróbki plastycznej metali, najważniejsza jest szeroka oferta i dostęp do kilku maszyn CNC. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia samego klienta. Mając w ręku dowolny materiał, musimy dokładnie zapoznać się z jego właściwościami, punktami plastycznymi, temperaturami, w których dochodzi do ciągnięcia bądź zerwania, a także w jaki sposób następnie go wzmocnić, utwardzić, aby ponownie zachować wszystkie właściwości. Stąd nie można proponować tego, co jest pod ręką i pozwoli szybko wykonać pracę. Dlatego mając do dyspozycji park maszyn, aż 10 pras krawędziowych, 11 zwijarek oraz inne maszyny CNC do obróbki blach i stali nierdzewnej – możemy rzeczywiście zaproponować klientowi najlepsze rozwiązania do materiału, jakim dysponuje.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Gięcie proste i szybkie za sprawą największej prasy krawędziowej w Polsce

Gięcie metali to proces, który można wykonać na dwa sposoby – i na ciepło i na zimno. Wszystko tak naprawdę zależy od materiału i efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć. Korzystając z pras krawędziowych, które działają w technologii CNC, można dostosować parametry z zaskakująco dużą dokładnością.
Sam proces gięcia składa się z trzech możliwości – sprężystego, plastycznego oraz dotłaczania – tak szerokie spektrum możliwości pozwala na wykonywanie wszelakich zleceń – niestandardowych, grubych, cienkich czy blach z domieszkami różnych pierwiastków i wypełniaczy. Dlatego otrzymując blachę i projekt, początkowo określane są odpowiednie parametry tak, by później przejść do pracy, pamiętając o tym, by materiału nie uszkodzić. Złe dopasowanie, niewłaściwa temperatura, nacisk może spowodować pogorszenie się materiału i utracenie cennych atrybutów, na których przecież zależy klientom.

A co z tym walcowaniem?

Walcowanie blachy to kolejny proces, który ma na celu obróbkę plastyczną metalu. Podobnie jak w przypadku gięcia, można go wykonać na prasach (nosi to nazwę gięcia korkowego), ale również na walcarkach. Zasada przygotowania jest praktycznie analogiczna, jak w poprzednim przypadku – również parametry oraz metodę (na zimno lub ciepło) określamy poprzez właściwości metalu, efektów, jakie chcemy osiągnąć i samego projektu końcowego.
Zarówno walcowanie, jak i gięcie to procesy, które wymagają ogromnej wiedzy związanej z materiałami, programowaniem urządzeń, jak i procesami metalurgicznymi, które zachodzą podczas pracy. Złe dopasowanie może wiązać się z zerwaniem materiału, kruchością bądź ciągnięciem się metali, co spowoduje zmianę jego cech – kształtu czy wytrzymałości – a przecież nie o to chodzi!

Comments are closed.