+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Opierzenie komina - zrealizowane zamówienie na gięcie blach cienkich

Jak zrobić opierzenie komina?

Obróbka komina wymaga szczególnej precyzji, a zarazem wiedzy i doświadczenia. Specyfika tego elementu sprawia, że detale odgrywają szczególne znaczenie. Jak obrobić komin blachą tak, by zapewnić jego perfekcyjne uszczelnienie, a zarazem zadbać o ogólną estetykę wykończenia?

Planując jakiekolwiek obróbki blacharskie zadaszenia czy komina należy pamiętać, że są one zdecydowanie bardziej złożone niż typowe i standardowe prace w innym miejscu. Wymagają połączenia doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Prawidłowe obrobienie komina musi gwarantować jego idealną ochronę. W sytuacji, gdy komin ulokowany jest tak, że przechodzi poprzez kolejne warstwy zadaszenia, na każdym etapie powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Biorąc pod uwagę to, że komin i dach są szczególnie istotnymi elementami w kontekście całej konstrukcji zadaszenia, prace te oznaczają duży nakład zadań – szczególnie pod kątem dokładności obróbki.

Uwagę należy zwrócić m.in. na prawidłowe uformowanie kołnierza z blachy, który stanowi podstawową ochronę właściwego elementu. Każdy z elementów wspomnianego kołnierza – bok, tył oraz dwa boki – powinien być zweryfikowany m.in. pod kątem jakości powierzchni. Musi być ona jednolita, trwała, pozbawiona widocznych uszkodzeń. Powstałe w ten sposób części blaszane – po odpowiednim ukierunkowaniu i dogięciu według kształtu komina – należy nałożyć na komin. Jednak powinno to nastąpić dopiero po założeniu warstwy podstawowej znajdującej się pod blachą. Tego typu izolacją, a zarazem podkładem może być zarówno papa, jak i folia. Niezależnie od zastosowanej technologii, dopiero po tym etapie czas na dopasowanie blachy do obrabianego komina.

Warto zadbać o margines i odpowiedni zapas. W przypadku elementów przeznaczonych do obróbki przyjmuje się, że powinny być one o kilkanaście centymetrów wyższe niż sam komin. Zapewni to większą elastyczność w zakresie dogięcia.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Jak okuć komin, by pokrycie zachowało szczelność?

Obróbka komina dotyczy nie tylko samej jego płaszczyzny, ale również miejsc o newralgicznym znaczeniu. Można do nich zaliczyć m.in. tę część, która znajduje się pomiędzy ściankami a pokryciem dachowym. Ważna jest tu m.in. jakość membrany oraz jej ułożenie – jeśli szczelnie przylega do wszystkich elementów i pokrywa całą płaszczyznę, można mieć pewność skutecznej ochrony.

Jak obrobić komin blachą przy jej użyciu? Kluczowe jest tu tzw. wywinięcie membrany – ulokowanie jej przed kominem tak, by znajdowała się ona zarówno przed tym elementem, jak i po obu bokach z tyłu. Gdy dojdzie do jej przyklejenia oraz mocowania np. łat i położenia dachówek, czas na właściwą obróbkę. Wraz z coraz większą ofertą firm specjalizujących się w tej branży, rośnie systematycznie liczba rozwiązań do obróbki komina. Używać można np. różnorodnych formatów blach – od typowej stalowej przez materiały aluminiowe czy cynkowe. Duże znaczenie ma tu zarówno budżet inwestora, jak i np. warunki środowiskowe – to, w jakim otoczeniu znajduje się budynek i np. na co narażone będzie zadaszenie.

Jak obrobić komin blachą tak, by się nie rozczarować efektami? Przede wszystkim – nie wykonywać tego procesu samodzielnie. Obróbka komina blachą to zadanie wymagające doświadczenia. Nie ogranicza się bowiem do samego wygięcia blachy i jej prawidłowego docięcia oraz systemu mocowania. Wybierana często metoda określana jako “na wydrę” brzmi bezproblemowo, ale dla amatora będzie prawdziwym wyzwaniem. Prawidłowa obróbka wymaga bowiem np. kątowego, niewielkiego nacięcia ścian komina i wykorzystania powstałej w ten sposób szczeliny jako lokalizacji krawędzi blachy. Sama ta aktywność – bez odpowiednich narzędzi czy wiedzy – doprowadzić może do nieodwracalnych uszkodzeń płaszczyzny komina. Dodatkowo ważnym elementem obróbki jest uszczelnienie miejsc stykowych pod kątem ograniczenia miejsc zbierania się wody.

Obróbka komina bez błędów

Decydując się na obróbkę komina nie można traktować go jednolicie – uznając, że każdy komin to identyczne właściwości. Różnią się one konstrukcjami i rozmiarami. O ile w starszym budownictwie kominy to spore, rozbudowane technicznie elementy, tak w nowoczesnym – są ograniczone, mniejsze, bardziej wydajne. Stąd obróbka powinna zostać dostosowana do właściwości danego produktu – szczególnie pod kątem miejsc stykowych z pokryciem dachu. Prawidłowa obróbka blacharska musi uwzględniać np. kwestię elastyczności. Choć komin wydaje się być stałym elementem zabudowy, usztywnienie blachy będzie opcją krótkowzroczną – zarówno dach jak i komin mogą nieznacznie pracować pod wpływem ciepła czy czynników zewnętrznych. Przekłada się to na oddziaływanie sił na blachy. Równie ważna dla prawidłowej obróbki jest szczelna membrana chroniąca przed wilgocią – jej nieprecyzyjne naciągnięcie doprowadzi do zbierania się wody, a co za tym idzie: uszkodzenia pokrycia dachowego. Obrobienie komina to także m.in. odpowiednie odległości pomiędzy łatami, dachówką a blachą. Stąd tak ważna jest realizacja tego zadania przez specjalistów, dla których obróbka jest codziennością.

Comments are closed.