+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu

Technologia CNC – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Rozwój przemysłu produkcyjnego nierozerwalnie wiąże się z koniecznością stosowania rozwiązań, które zagwarantują wyższą wydajność oraz lepsze efekty pracy. Dlatego większość nowoczesnych zakładów chętnie korzysta z możliwości, jakie oferuje technologia CNC. Automatyzacja procesów przy użyciu zaawansowanego parku maszynowego pozwala na znaczne przyspieszenie produkcji oraz wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Czym dokładnie jest technologia CNC i dlaczego warto ją stosować?

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Technologia CNC – na czym polega?

Technologia CNC (Computerized Numerical Control) polega na komputerowym sterowaniu urządzeniami numerycznymi i jest powszechnie stosowana w procesach obróbki takich jak toczenie, frezowanie, szlifowanie oraz wiele innych.

Co CNC oznacza w praktyce? Nowoczesna maszyna sterowana numerycznie posiada wbudowany zautomatyzowany system, który pozwala na wykonanie operacji zgodnie z zaplanowaną technologią. Wymaga on określenia poprzez kod alfanumeryczny parametrów obróbki w zależności od typu procesu, rodzaju i materiału przedmiotu obrabianego czy też oczekiwanego efektu. W ten sposób zostają zaprogramowane szczegóły dotyczące geometrii przedmiotu określające dokładny kształt i wymiary gotowego produktu. Wprowadzone zostają także informacje technologiczne odpowiadające za narzucenie warunków procesu, czyli rodzaju narzędzi, prędkości skrawania czy posuwu.

Sterowanie odbywa się w obrębie układu współrzędnych, a wprowadzone dane odpowiadają za przemieszczanie osi narzędzi oraz półfabrykatów. Wówczas maszyna wykonuje określone działania odpowiadające za uzyskanie odpowiedniej wielkości, kształtu czy też chropowatości gotowego przedmiotu.

A jakie materiały mogą być obrabiane przy zastosowaniu technologii CNC? Wbrew pozorom metoda ta nie służy jedynie do obróbki stali. Choć najczęściej spotykamy się z nią podczas produkcji części maszyn, wykorzystywana jest również do wytwarzania elementów wykonanych z metali szlachetnych, drewna, a nawet tworzyw sztucznych.

Technologia CNC – dlaczego warto ją stosować?

Technologie wykorzystywane przez obrabiarki CNC są obecnie niezbędne w prowadzeniu obróbki wielkoseryjnej. Stosowanie zaawansowanych urządzeń pozwala obniżyć koszty produkcji oraz znacznie zwiększa możliwości zakładów wykorzystujących zaawansowane techniki wytwarzania.

Jakie są największe zalety tej metody produkcji?

  • Wydajność.Technologia CNC opiera się na automatyzacji działań, co znacznie zmniejsza czas potrzebny na wykonanie operacji. Krótszy czas przezbrojenia maszyny i korzystanie z zapisanych programów do obróbki dla konkretnego typu elementu pozwalają na zwiększenie wskaźników wydajnościowych. Skrócony czas produkcji nie ma wpływu na jakość produktu, wręcz przeciwnie – zaprogramowanie pracy narzędzi gwarantuje uzyskanie za każdym razem jednakowego efektu. Same maszyny są w stanie pracować bez przerwy przez wiele godzin, bez jednoczesnej konieczności stałego nadzoru operatora.
  • Efektywność. Jedną z największych zalet technologii CNC jest eliminacja wielu błędów ludzkich, które powstają podczas korzystania z obrabiarek manualnych. Raz nadane ustawienia mogą zostać zapisane i stosowane do produkcji elementów tego samego typu. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom nowoczesne obrabiarki umożliwiają uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, a gotowy element jest wykonany z wyjątkową precyzją.
  • Powtarzalność. Tym, co jest właściwie nieosiągalne podczas użytkowania obrabiarek manualnych, jest pełna powtarzalność procesu. Ręczne ustawianie parametrów wiąże się z mniejszą dokładnością, a ustawienia muszą być wprowadzane na nowo dla każdego etapu produkcji kolejnych elementów. Technologie CNC umożliwiają ustawienie tych parametrów, dając tym samym gwarancję, że każdy element obrabiany zostanie wykonany zgodnie z zaplanowaną technologią. Sama obróbka po nadaniu ustawień nie wymaga dalszych manipulacji ze strony operatora maszyny. W ten sposób produkuje się różnego rodzaju elementy w obróbce wielkoseryjnej.

Technologia CNC – gdzie się ją wykorzystuje?

Nowoczesne obrabiarki wykorzystujące technologię CNC są dla zakładów produkcyjnych sporą inwestycją, dlatego najlepiej sprawdzają się w dużych przedsiębiorstwach, które w pełni wykorzystują potencjał tego typu urządzeń. Najczęściej stosuje się je w dużych firmach produkujących elementy konstrukcyjne oraz części maszyn. Wysoka precyzja tej technologii gwarantuje dokładność wykonania, a co za tym idzie, dokładne dopasowanie do pozostałych elementów oraz bezpieczeństwo tak powstałych mechanizmów. Dlatego CNC jest podstawową metodą wytwarzania elementów maszyn w przemyśle lotniczym oraz motoryzacyjnym.

Technologia CNC sprawiła, że przemysł produkcyjny może dziś wykorzystywać pełny potencjał możliwości oraz oferować kolejne rozwiązania przyczyniające się do dalszego rozwoju produkcji. Zdecydowanie warto korzystać z tego, co oferują nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie.

Comments are closed.