+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
mężczyzna tnący aluminimum w warsztacie

Cięcie aluminium – praktyczne porady, czyli jak i czym ciąć?

Aluminium to wdzięczny materiał do obróbki. Łatwo podlega modyfikacji i można go ciąć w warunkach domowych. Jakie kroki podjąć? Czy są potrzebne specjalistyczne narzędzia? Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować? Lepiej ciąć samemu czy oddać materiał do oddzielenia profesjonalnemu warsztatowi? Wszystko jest uzależnione od ilości materiału i oczekiwanego rezultatu.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Czym ciąć aluminium?

Aluminium to metal dużo bardziej plastyczny niż stal. Łatwiej ulega obróbce i prościej nadać mu specyficzny kształt przez np. walcowanie. Jest na tyle uniwersalne, że ulega obróbce zarówno na gorąco, jak i na zimno. Oprócz tego ma niezwykle przewodzące właściwości, nie ulega korozji, a niska waga sprawia, że często stosuje się aluminium jako zamiennik stali w sytuacjach, kiedy waga gra dużą rolę.

Mimo wysokiej plastyczności i przyjazności w obróbce wciąż są pewne zasady, których należy się trzymać podczas cięcia aluminium. Przede wszystkim jednak, bezpieczeństwo i higiena pracy muszą być zawsze na pierwszym planie, niezależnie od poziomu zaawansowania – czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą.

Cięcie aluminium szlifierką kątową

Szlifierka kątowa to prawdopodobnie pierwsze narzędzie, które przychodzi na myśl o cięciu metalu w warunkach domowych – a właściwie warsztatowych. Ze względu na niski koszt zakupu i akcesoriów, jest ona na wyposażeniu każdego amatora majsterkowania.

Należy jednak pamiętać, że aluminium jest bardzo czułe na temperaturę, a szlifierka kątowa osiąga dużą prędkość, przez co zwiększa się temperatura przekazywana z obracającej się tarczy na materiał.

Oprócz tego pamiętajmy, że do cięcia aluminium stosuje się specjalne tarcze. Według specyfikacji nadają się one również do innych metali miękkich. Stworzone są ze specjalnej mieszanki, która zapobiega zapychaniu się i szkleniu. Szlifierka to nie jest najbardziej precyzyjna metoda cięcia, ale w warunkach amatorskich całkowicie wystarczy.

Cięcie aluminium piłą tarczową i ukośnicą

Piła tarczowa i ukośnica to również narzędzia, które coraz częściej znajdują swoje miejsce w warsztatach amatorskich. Dzieje się tak ze względu na ich atrakcyjną cenę w popularnych sklepach budowlanych – stają się one coraz bardziej osiągalną opcją dla majsterkowiczów.

Przy cięciu aluminium, używając piły lub ukośnicy, stosuje się podobne zasady jak przy szlifierce kątowej. Specjalna tarcza, zachowanie bezpieczeństwa i dopasowanie siły nacisku. Jeśli jest taka możliwość, dopasowanie również szybkości obrotowej tarczy. Aluminium jest metalem bardziej miękkim od stali, więc nie wymaga użycia takiej samej siły.

Cięcie aluminium wyrzynarką

Ostatnia metoda odpowiednia dla amatorów to cięcie wyrzynarką. Jest to elektronarzędzie z mechanizmem wprawiającym piłkę w ruchu posuwisto-zwrotny. Odmiany tego urządzenia to dwie główne grupy – wyrzynarka stołowa lub mobilna włosowa albo oscylacyjna. Skuteczność cięcia nie jest tak wysoka, ale dla amatorów to dobre rozwiązanie. Należy oczywiście stosować specjalne brzeszczoty do aluminium dopasowane do urządzenia rozmiarem i sposobem montażu.

Cięcie aluminium laserem

Użycie lasera do cięcia aluminium to już metoda profesjonalna, wymagająca dużo bardziej skomplikowanego wyposażenia. Narzędzie emitujące wiązkę promieniowania elektromagnetycznego potrafi wyciąć metal precyzyjnie i starannie. Efekt to czysta struktura i równe linia cięcia. Laserem steruje komputer, więc jest w stanie stworzyć dowolny kształt i zrealizować dowolny projekt – niezależnie od poziomu zawiłości.

Cięcie aluminium plazmą

Cięcie aluminium za pomocą plazmy to kolejna metoda profesjonalna, która wykorzystując przycinarkę CNC plazmowo-gazową, która wypala materiał za pomocą łuku plazmowego. Podobnie jak w przypadku lasera, metoda ta pozwala na precyzyjne oddzielenie fragmentów materiału, bez strzępienia struktury krawędzi. Sposób ten charakteryzuje się dużą prędkością oraz brakiem przymusu podgrzewania materiału.

Bezpieczne cięcie aluminium

Proces obróbki aluminium krok po kroku musi uwzględnić w pierwszej kolejności starania podjęte w celu poprawienia bezpieczeństwa pracy. Urządzenia wykorzystywane do cięcia muszą być utrzymane w dobrym stanie technicznym. Tarcze lub brzeszczoty muszą być nienaruszone, bez widocznych zniekształceń i uszkodzeń. Same elektronarzędzia muszą pracować sprawnie, bez niechcianych wibracji i z odpowiednią prędkością. Oddanie zlecenia profesjonalnej firmie zajmującej się obróbką metali to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa.

Odzież ochronna

W kwestii odzieży ochronnej w trakcie cięcia aluminium w warunkach domowych sprawa nie jest skomplikowana. Okulary ochronne są wymagane do osłony wzroku. Podczas cięcia mogą powstać gorące i wyrzucane w powietrze wióry metalu. Oznacza to, że wskazany jest również pełny ubiór – długie rękawy i nogawki, które ochronią nas przed poparzeniem. Dobrą praktyką będzie również trzymanie gaśnicy przeciwpożarowej w pobliżu.

Czy cięcie aluminium jest szkodliwe?

Poza oczywistymi zagrożeniami jak ostre narzędzia, gorący metal i hałas, w warunkach domowych nie czeka nas dużo niebezpieczeństw. Jednak w przypadku cięcia aluminium przy pomocy łuku plazmowego sprawa ma się inaczej. Po pierwsze generowane jest silne promieniowanie UV, dlatego należy mieć specjalistyczny osprzęt ochronny dla skóry i wzroku. Podczas cięcia generowane są szkodliwe gazy, a przy używaniu stołu wodnego tworzą się pęcherzyki wodoru, które stanowią zagrożenie wybuchu. Jednak specjalistyczne podejście do czynności cięcia i częsta konserwacja narzędzi gwarantuje bezpieczną obróbkę. A co ważniejsze – udany efekt w postaci idealnie dociętego materiału.

Comments are closed.