+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu

Giętarka do blachy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobór urządzeń do obróbki blach nie powinien być przypadkowy. Odpowiednio dopasowany sprzęt wpływa nie tylko na uzyskanie pożądanych parametrów roboczych, ale także poprawia wydajność pracy. Czym się kierować, wybierając giętarkę?

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Giętarki ręczne i mechaniczne

Asortyment produktów do obróbki blach wyróżnia się różnorodnością. Do najprostszych modeli zaliczają się urządzenia obsługiwane ręcznie. Na ich mechanizm składają się szczęki oraz dźwignia. Z reguły artykuły te są wykonane ze stali lub żeliwa. Sprawdzają się one w niewielkich warsztatach lub zakładach rzemieślniczych. Wśród ich zalet warto wskazać kompaktowe rozmiary i łatwość transportu. Dodatkowo można zdecydować się na szczypce, które znajdują zastosowanie w pracach dekarskich lub ślusarskich. Wybierając takie modele, dobrze zwrócić uwagę by rękojeść była pokryta antypoślizgowym tworzywem.

W przedsiębiorstwach zajmujących się wytwórstwem na szeroką skalę używa się zautomatyzowanych sprzętów zapewniających precyzję, szybkość i powtarzalność procesów. Do powszechnych rozwiązań należy giętarka do blachy CNC (ang. Computerized Numercial Control – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Aby uzyskać oczekiwany rezultat, wykonuje się projekt w programie komputerowym, a następnie przetwarza się go na kod do sterowania maszyny. Często stosuje się w tym celu prasy krawędziowe przeznaczone zarówno do grubych, jak i cieńszych materiałów. Z kolei do obróbki stożków, dyfuzorów lub zwężek najlepszą metodą jest gięcie krokowe (inaczej określane jako postępowe). Żeby mieć pewność, że usługa będzie zgodna ze specyfikacją zamówienia, dobrze zlecić gięcie blachy profesjonalnym firmom.

Giętarka do blachy – parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem

Decydując się na zakup giętarki do blachy, warto położyć nacisk na parametry techniczne. Wśród istotnych elementów trzeba wskazać:

Szerokość roboczą

W standardowych modelach wartość ta wynosi ona około 1600 mm. Do wyboru są również urządzenia o większej powierzchni roboczej. Charakteryzują się one wygodą obsługi, a ponadto sprawdzają przy wykonywaniu nietypowych zleceń. Trzeba jednak mieć na względzie, że duże rozmiary niekorzystnie wpływają na masę produktów.

Maksymalną grubość używanej blachy

Giętarki są przystosowane do obróbki blach o różnej grubości. Kupując urządzenia, należy zastanowić się, jakie materiały najczęściej wykorzystuje się w danym zakładzie. Jeśli źle dobierze się ten parametr, część prac trzeba będzie zlecać zewnętrznym usługodawcom.

Wymiary i moc docisku belki dociskowej

Element ten stanowi ważną część konstrukcji, ponieważ służy do zaginania materiału, wpływając na dokładność oraz wygodę obsługi. Warto przyjrzeć się szerokości belki oraz mocy docisku.

Maksymalny kąt zgięcia

Im wyższa wartość, tym lepsza wydajność oraz swoboda w tworzeniu potrzebnych elementów. Maksymalny zakres roboczy większości giętarek wynosi około 155 st. Zdarzają się jednak modele osiągające nawet 165 stopni kąta gięcia.

O czym należy pamiętać przed zakupem giętarki do blachy?

Zakup urządzenia powinien być dopasowany do charakteru danej branży. Do jednych z kluczowych elementów determinujących wybór optymalnego modelu zalicza się czas użytkowania. W przypadku seryjnych produkcji najlepiej sięgnąć po giętarki przystosowane do długotrwałych obciążeń, które wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami. Dodatkowo należy przyjrzeć się szybkości cięcia. Wskaźnik ten jest szczególnie istotny przy realizacji krótkoterminowych zleceń. Warto dowiedzieć się też, czy urządzenia są już wyregulowane – jeśli nie, trzeba będzie się tym zająć we własnym zakresie.

Przed zakupem zaleca się również zweryfikować, czy dołączona przez producenta dokumentacja jest kompletna. Brak instrukcji (zawierającej schematy, rysunki techniczne, kody alarmów) może utrudniać eksploatację. Dobrze ocenić sprzęt pod kątem jakości wykonania, np. sprawdzić, czy nie ma w nim nieszczelności, wgnieceń, pęknięć. Ponadto zaleca się zebrać informacje na temat serwisu, m.in. dopytać, czy punkty zajmujące się konserwacją lub naprawą maszyn znajdują się w Polsce.

Jeśli szukasz firm specjalizujących się w gięciu, spawaniu, walcowaniu lub wycinaniu blach, skorzystaj z naszych usług. Zapewniamy realizację zleceń na wysokim poziomie.

Comments are closed.