+48 54 234 50 40

+48 54 235 08 41

biuro@usm.com.pl

Przejdź do Kontaktu

Co jest lepsze – blachodachówka czy blacha trapezowa?

Pytanie zawarte w tytule i dyskusje nad odpowiedzią można znaleźć na licznych forach budowlanych. Zadają je inwestorzy, którzy podjęli już decyzję o tym, że budowany lub remontowany dach zostanie pokryty blachą. Spokoju nie daje im jednak wątpliwość jaką. Spróbujmy znaleźć rozwiązanie.

Nie słuchaj dekarza

Równie trudne jak wybór blachy jest znalezienie fachowej i solidnej ekipy dekarskiej. Jednym z kryteriów wyboru może być i to, czy fachowcy są gotowi bez wahania położyć taki dach, jakiego życzy sobie inwestor. Często zdarza się, że dekarze polecają blachę trapezową, a zniechęcają do blachodachówki. Dlaczego? Bo montaż tej pierwszej jest łatwiejszy, o czym inwestor może nie wiedzieć. Łatwiejszy montaż to krótszy czas spędzony na konkretnym dachu i możliwość szybszego podjęcia się kolejnego zlecenia, a tym samym większy zarobek dla firmy dekarskiej.

Parametry praktycznie się nie różnią

Zupełnie zbędne są rozważania na temat parametrów wytrzymałościowych jednego i drugiego rodzaju blachy pokryciowej: zależą one przede wszystkim od producenta blachy oraz firmy, która wykonuje jej gięcie oraz malowanie. W praktyce dach z blachy trapezowej będzie tak samo wytrzymały i szczelny (sporo zależy tu od jakości prac dekarskich) jak pokryty blachodachówką. Różnice tkwią gdzie indziej.

Wiele zależy od dachu

Wybór rodzaju blachy powinien zależeć przede wszystkim od kształtu i poziomu spadku dachu. Blachodachówka jest materiałem bardziej estetycznym: z daleka przypomina dachówkę ceramiczną, powszechnie uznawaną za „ładną”. Warto ją więc stosować na dachy o kącie nachylenia większym niż 12%, ponieważ wtedy dach jest widoczny. Mniejszy kąt nachylenia oznacza dach niemalże płaski, którego praktycznie nie widać – można go więc pokryć „trapezem” bez narażania estetyki budynku na szwank. Co więcej, trapezówka zapewni przy dachu niemal płaskim lepszą szczelność. Istotną rolę odgrywa również cena: blacha dachowa trapezowa jest tańsza, mniej też kosztuje usługa dekarska za metr kwadratowy.

Niektórzy zwracają też uwagę na ilość odpadów. Wiadomo, że blachy dachowe kupuje się z pewnym zapasem, a więc nadwyżką ponad powierzchnię połaci dachowych. Blacha udająca dachówkę ma to do siebie, że jej ścinki i pozostałości w zasadzie nie nadają się do wykorzystania. O wiele łatwiej jest zagospodarować to, co pozostanie po przycięciu płatów trapezowych. Trzeba też brać pod uwagę, że im bardziej skomplikowana jest konstrukcja dachu, tych więcej blachy się zmarnuje.

Nie tylko domy mają dachy

Porównując oba rodzaje blach, trzeba też mieć na uwadze, że dachy wieńczą nie tylko domki jednorodzinne. Chronią też inne obiekty, od małych garaży aż po duże obiekty przemysłowe. Tam estetyka odgrywa mniejszą rolę niż w budownictwie mieszkaniowym, co ma niebagatelny wpływ na stosowane pokrycia dachowe. Blacha trapezowa pokrywa więc przeważnie wiaty, budynki przemysłowe i najrozmaitsze hale. Łaty lub profile stalowe, do których jest mocowana, mogą mieć większe odstępy (a więc będzie ich mniej) – to też argument, wynikający z dużej sztywności trapezu.

Podsumowanie

Trapezówka jest bardziej uniwersalna, łatwiejsza w montażu i tańsza, ale nie posiada walorów estetycznych cechujących blachodachówkę. Nadaje się przede wszystkim na dachy o niewielkim spadku oraz do krycia obiektów o dużej powierzchni, zwłaszcza przemysłowych.

Comments are closed.