Co jest lepsze – blachodachówka czy blacha trapezowa?
Wybór właściwego pokrycia dachu jest naprawdę trudny. Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze – blachodachówka czy blacha trapezowa? Odpowiedź wynika z kilku kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę, planując remont dachu lub położenie zadaszenia w nowym budynku.
Zastanawiając się, które rozwiązanie jest lepsze – blacha trapezowa czy popularna blachodachówka – przeanalizować trzeba nie tylko same kwestie techniczne. Niemniej istotne są cena inwestycji, technologia wykonania, specyfika budynku czy szybkość i możliwość realizacji. Co należy uwzględnić, planując remont zadaszenia
Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak
Opinia dekarza nie musi być kluczowa
O ile rynek zapewnia spore zestawienie ofert na blachy, znalezienie fachowej, solidnej i sprawdzonej ekipy dekarskiej bywa utrudnione. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kontakt musi nastąpić z dużym wyprzedzeniem – warto dość wcześnie zarezerwować konkretny termin prac. Szybkość realizacji i termin wykonania ma jednak mały haczyk, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Dekarze, starając się maksymalnie szybko zakończyć kolejne prace, chętniej polegają blachę trapezową. Blachodachówka bywa marginalizowana Ze względu na czasochłonność. Montaż blachy trapezowej jest łatwiejszy; o tym inwestor zwykle nie wie. Stąd powszechne dążenie dekarzy do tego, by polecać właśnie to rozwiązanie – zakończenie prac nastąpi w takim wariancie zdecydowanie szybciej niż w przypadku blachodachówki. Tak więc: warto oczywiście poznać sugestie dekarza, ale mieć również świadomość, że wynikają one m.in. z natężenia pracy.
Parametry blachy i blachodachówki
Czas na rozbicie kolejnego mitu: wbrew powszechnie kreowanym opiniom, różnice pomiędzy blachodachówką a blachą trapezową nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Można wręcz przyjąć, że rozważania na temat tego, jakie są parametry obu rodzajów blachy pokryciowej, są zbędne. Wynikają głównie z jakości producenta oraz firmy wykonującej jej gięcie i malowanie. W praktyce dach z blachy trapezowej będzie równie wytrzymały, funkcjonalny i szczelny jak ten, który został pokryty blachodachówką. Różnice oczywiście mogą wynikać z jakości wykonania samych prac dekarskich. Detale pomiędzy technologiami tkwią gdzie indziej.
Blacha na dach – rodzaje i warianty
Skoro owe różnice – niewielkie, ale jednak odnotowywane – są, to na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim, wybór rodzaju blachy powinien zależeć głównie od kształtu i poziomu spadku dachu. W tym kontekście blachodachówka uchodzi za materiał bardziej estetyczny. Z oddali przypomina efektowną dachówkę ceramiczną, która od lat uważana jest za ładną. Blachodachówka sprawdzi się w przypadku zadaszenia, które charakteryzuje się kątem nachylenia większym niż 12 proc. – jest on bardziej widoczny, co sprawia, że bardziej warto zainwestować w opcję o efektownym wyglądzie. Im mniejszy kąt nachylenia, tym bardziej odczuwalne spłaszczenie dachu. W praktyce przekłada się na jego niewidoczność. W takiej sytuacji można pokryć go tzw. trapezem; estetyka budynku nie będzie narażona na szwank. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na kwestię szczelności. W takim układzie budynku, popularna „trapezówka” zapewni lepsze pokrycie płaszczyzny. Różnica będzie odczuwalna także w kontekście ceny. Blacha dachowa trapezowa jest tańsza; mniej kosztuje także sama usługa dekarska za 1 m2. W przypadku dachu płaskiego i niezauważalnego takie rozwiązanie będzie korzystniejsze. Nie powinno być również obaw o to, jak położyć blachę trapezową czy też jak układać ją na starszych budynkach – dachy pokryte w ten sposób tworzone są podobnie jak w przypadku blachodachówki.
Odrębną kwestią jest ilość odpadów. Realizując zamówienie na blachy dachowe, trzeba liczyć się z zakupem odpowiedniego zapasu. To nadwyżka ponad powierzchnię połaci dachowych, dająca komfort prawidłowego wykonania. Blacha imitująca dachówkę charakteryzuje się niewielką możliwością wykorzystania ścinek i pozostałości – nie nadają się one do wykorzystania. Znacznie łatwiej zagospodarować elementy, które pozostają po przycięciu płatów trapezowych. Trzeba też brać pod uwagę skomplikowanie konstrukcji dachu. Im bardziej jest ona specyficzna i nietypowa, tym większe będzie zapotrzebowanie na blachę, a co za tym idzie – większa będzie ilość elementów zmarnowanych.
Blacha nie tylko na domy
Analizując odbywa typy pokryć dachowych trzeba mieć świadomość, że tworzone w ten sposób zadaszenie chroni nie tylko domy jednorodzinne. Wykorzystywane jest także w przypadku innych obiektów: od małych garaży po duże obiekty przemysłowe. W ich przypadku estetyka odgrywa nieporównywalnie mniejsze znaczenie niż w przypadku budownictwa mieszkalnego. Ma to niebagatelny wpływ na stosowane pokrycia dachowe. Blacha trapezowa doskonale sprawdzi się np. w przypadku wiat, budynków przemysłowych czy hal magazynowych. Tu bardzo istotna ważna jest kwestia mocowań. Łatwy lub profile stalowe, do których jest mocowana mogą mieć większe odstępy – będzie więc ich mniej.
Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?
Zastanawiając się jaka blacha na dach będzie lepsza – blachodachówka czy blacha trapezowa – uwzględnić trzeba wszystkie czynniki: od ceny przez dostępność, łatwość montażu czy estetykę. Tzw. trapezówka to zdecydowanie większa uniwersalność zastosowania. Jest łatwiejsza w montażu i znacząco tańsza. Jednocześnie jednak nie charakteryzuje się estetyką na takim poziomie jak blachodachówka. Blacha trapezowa powinna być więc używana na dachach o niewielkim spadku oraz do pokrycia obiektów wielkopowierzchniowych, przemysłowych. W przypadku mniejszych i o bardziej wyeksponowanym zadaszeniu, korzystniejsza będzie blachodachówka.