+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Blaszane obiekty mieszkalne z przygotowanej blachy po obróbce metalu

Blacha trapezowa – kilka podstawowych informacji

Inwestor, który buduje lub remontuje dom, staje niejednokrotnie przed wyborem pokrycia dachowego. Może wtedy mówić o szczęściu, bo nie wszyscy je mają: obiekty zabytkowe, wpisane do rejestru, podlegają nadzorowi konserwatora zabytków, a ten zazwyczaj bardzo ogranicza wybór, uniemożliwiając np. zastosowanie tańszych, nowocześniejszych rozwiązań.

Jeśli się uprze, że nowy dach ma być pokryty dachówką ceramiczną, to nie ma od tego odwołania.
Załóżmy jednak, że inwestor ma pełną swobodę wyboru pokrycia i z różnych powodów decyduje się na blachę. Materiał ten ma niewątpliwe zalety: oprócz umiarkowanej ceny jest stosunkowo lekki, nadaje się więc na dachy o słabszej konstrukcji, a także na wszystkie budynki, których nie należy szczególnie obciążać. Blacha nie nasiąka wodą, nie przepuszcza wiatru i jest trwała. Dobrze położony dach nie powinien wymagać napraw ani wymiany przez kilkanaście, może i kilkadziesiąt lat.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Rodzaje blaszanych pokryć dachowych

Większość dachów można z powodzeniem pokryć blachą płaską. Pasuje ona zarówno do architektury klasycznej, jak i nowoczesnej. Absolutnie najtrwalsze, ale i najdroższe są pokrycia z płaskiej blachy miedzianej. Stosuje się także stal, aluminium i mieszankę cynkowo-tytanową.

Niezwykle popularne są blachodachówki, czyli arkusze blachy tłoczonej tak, by z daleka przypominały dachówkę ceramiczną. Ten rodzaj pokrycia dostępny jest w arkuszach i panelach. Blachodachówka jest stosunkowo tania i nie sprawia kłopotów w montażu, choć stosuje się ją głównie na dachach nieskomplikowanych, jedno- i dwuspadowych.

Trapezoidalne gięcie fal

Specyficzną odmianą blaszanych pokryć dachowych jest blacha trapezowa. Jej nazwa bierze się stąd, że arkusz blachy tłoczony jest tak, że każda „falka” ma kształt trapezu. Ten rodzaj pokrycia wybierają przede wszystkim właściciele domów o nowoczesnym wyglądzie. Dwuspadowy dach starego budynku pokryty blachą trapezową nie jest najlepszym pomysłem.

Blacha dachowa trapezowa jest tania. Kosztuje mniej niż blachodachówka, choć z reguły jest od niej grubsza. Znakomicie radzi sobie z niesprzyjającą aurą: deszczem (także z gradem), śniegiem i wichurami. Nieskomplikowany montaż na łatach i kontrłatach sprawia, że usługa dekarska nie zrujnuje inwestora, natomiast trwałość takiego dachu jest co najmniej zadowalająca. Chętnie sięgają więc po taką blachę mniej zamożni właściciele domków jednorodzinnych, a także oszczędni przedsiębiorcy podczas zadaszania hal magazynowych i produkcyjnych.

Dach z blachy trapezowej ma jednak pewien mankament: podczas deszczu, a zwłaszcza ulewy z gradobiciem, na takim poddaszu robi się dość głośno. Jeśli poddasze pełni funkcję mieszkalną, może to stanowić pewną uciążliwość. Lepiej więc, gdy blacha fałdowa stanowi pokrycie dachu w budynku ze strychem, na którym nikt nie mieszka.

Warto też pamiętać, że w projekcie, a więc i w kosztorysie, trzeba będzie ująć także inne elementy dachu: rynny, ławę kominiarską, bariery śniegowe, drabinę, okno kominiarskie etc.

Comments are closed.