+48 54 234 50 40

+48 54 235 08 41

biuro@usm.com.pl

Obróbki blacharskie – o tym warto pamiętać

Komentarze (0)

Obróbki blacharskie stanowią niezwykle istotny zakres prac. To ważne, aby były realizowane zarówno szczelnie, jak i estetycznie. Od ich jakości wykonania zależeć będzie bowiem żywotność dachu, to, czy nie będzie on przeciekał i czy nie narazimy całości konstrukcji domu na jakikolwiek uszczerbek. O czym warto pamiętać wykonując tego typu prace?

Podstawowe typy obróbek blacharskich

Wśród prac związanych z obróbką blacharską wyróżniamy zasadniczo kilka podstawowych typów samej obróbki. Będą to między innymi:

 • obróbki gzymsów,
 • obróbki przyścienne,
 • obróbki komina, włazów i ogniomurów,
 • pasy nadrynnowy i podrynnowy,
 • kosz dachowy,
 • wiatrownica,
 • listwy wykończeniowe,
 • parapety.

Co cechuje wszystkie wymienione elementy obróbki blacharskiej? Otóż wykonywane są one z płaskiej blachy, najczęściej w tym samym kolorze, co kolor dachu budynku. Poza kolorem, dach determinuje tutaj także kształt, wymiar i specyfikę obróbek. Ważne jest przede wszystkim, aby obróbki blacharskie wykonywane były profesjonalnie a sam montaż aby był jak najdokładniejszy, ponieważ tylko w takim wypadku zyskujemy gwarancję, że dach będzie wodoszczelny, a cały budynek nie straci na estetyce.

Przystępując do obróbek blacharskich pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach

Gięcie blach, czy ich cięcie zawsze wymaga przede wszystkim precyzji działania. To podstawowa zasada w tego typu pracach. Realizując obróbki blacharskie warto pamiętać także o tym, aby:

 1. wszystkie łączenia pokrycia z pozostałymi elementami dachu były jak najbardziej dokładne,
 2. konstrukcja dachu nie była zbyt skomplikowana – im bardziej niestandardowy dach, tym wyższy koszt generowany przez obróbki blacharskie,
 3. zwrócić uwagę na spadek dachu – im mniejszy, tym obróbka blacharska powinna być szersza ( to jedyny sposób, aby stworzyć odpowiednia w tym wypadku ochronę przed wilgocią),
 4. materiał, jaki posłuży do obróbki był porównywalny z pokryciem dachu (trwałość, żywotność, barwa, faktura),
 5. korzystać z materiałów, które w tym przypadku najlepiej spełnią swoje zadanie, tj. z blachy miedzianej, cynkowej, stalowej ocynkowanej oraz blachy aluminiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *