+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Pręty - gięcie stali i obróbka plastyczna metali

Pręt ciągniony czy walcowany? Sprawdź najważniejsze różnice

Pręty to standardowy i najprostszy dostępny wyrób hutniczy. Na rynku wyróżniamy wiele prętów o zróżnicowanej średnicy, długości, czy parametrach. Mogą być one wyprodukowane z różnych stopów metali lub tworzyw (np. włókno węglowe). Chociaż pręty wykorzystywane są do wielu podstawowych i złożonych czynności lub konstrukcji, osoby bez wiedzy technicznej mogą nie mieć świadomości o istocie procesu powstawania tego elementu. 

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody produkcji prętów. Jest to walcowanie i ciągnienie. Jaki wpływ na zachowanie prętów ma technologia produkcji? Czym charakteryzują się konkretne wyroby? Lepiej sięgnąć po pręt ciągniony czy walcowany? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w kolejnych akapitach. Zapraszamy do sprawdzenia przygotowanego materiału. 

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Technika ciągnienia prętów – charakterystyka

Ciągnienie prętów to w teorii mało skomplikowana czynność. Polega ona na wydłużeniu materiału podstawowego kosztem redukcji jego średnicy. W efekcie powstaje wytrzymały wyrób o nieco obniżonej elastyczności. 

Praktyka jest jednak bardziej złożona. Do wykonania profesjonalnych prętów metodą ciągnienia potrzebujemy nie tylko umiejętności, doświadczenia i wiedzy, ale również profesjonalnych maszyn hutniczych. Połączenie wszystkich elementów gwarantuje sukces i stworzenie wyrobu perfekcyjnego, który nie wymaga dalszej obróbki. Ciągnienie prętów zazwyczaj odbywa się na zimno, lecz czasem wykonuje się takie prace na gorącym materiale.

Kiedy stosuje się metodę ciągnienia prętów?

Gdy walcowanie prętów jest zbyt mało precyzyjne lub zmiana elastyczności i wytrzymałości tworzywa podstawowego jest niepożądana, stosuje się metodę ciągnienia. W wielu branżach są to kluczowe parametry, które odpowiadają za jakość rezultatu końcowego lub bezpieczeństwo użytkowników.

Czym jest technika walcowania prętów?

Głównym celem walcowania jest zniszczenie nanostruktury materiału. W ten sposób produkt końcowy uzyskuje inne właściwości niż przed rozpoczęciem produkcji. Rozróżniamy dwie podstawowe metody walcowania. Jest to walcowanie na zimno i gorąco. Czym one różnią się od siebie? 

Walcowanie prętów na zimno

Początkowo proces nie różni się znacząco od walcowania na gorąco i rozpoczyna się niemal identycznie. Dopiero na późniejszym etapie (po schłodzeniu), pręty poddawane są dalszej obróbce. Dzięki niej możemy powiedzieć, że są one walcowane na zimno. Do największych zalet prętów wyprodukowanych w ten sposób zaliczamy m.in.: gładsze i lepiej wykończone powierzchnie, precyzję i dokładność wykonania, koncentryczną jednolitość i prostoliniowość.

Walcowanie prętów na gorąco

Zaletą walcowania prętów na gorąco jest fakt, że rezultaty są wysoce powtarzalne. Jest to również metoda niezwykle efektywna, gdyż proces produkcji przebiega szybko i sprawnie. Obniża ona jednak wytrzymałość materiału w stopniu minimalnym. Wykorzystując zaawansowane obliczenia i technologię, można bez problemu oszacować możliwości prętów uzyskanych na gorąco. Dostosowanie niezawodności i parametrów jest zatem proste.

Jakość i zaawansowanie parku maszynowego ma ogromne znaczenie

Osoby bez doświadczenia z pracą z prętami rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są wysokogatunkowe urządzenia produkcyjne. Ich zaawansowanie technologiczne, funkcjonalności i stan techniczny odpowiadają za jakość produktu końcowego oraz precyzję wykonania. Warto więc wybierać oferty firm, które są w stanie zagwarantować najwyższą klasę asortymentu parku maszynowego. Nawet jeśli ostateczna cena realizacji będzie nieco wyższa niż u konkurencji. Przy obecnych możliwościach nie musisz zdawać się na pobliskie przedsiębiorstwa. Realizacja zamówień na odległość to nic trudnego.

Pręty ciągnione a walcowane – różnica

Podsumowując wszystkie informacje, pręt ciągniony a walcowany to dwa różne produkty. Dla wielu klientów (np. w branży motoryzacyjnej, lotniczej, budowlanej lub produkcyjnej) sposób produkcji ma ogromne znaczenie. Różnice zauważalne są głównie w wytrzymałości i elastyczności prętów (pręty walcowane są mniej wytrzymałe i bardziej elastyczne). 

Obydwie metody posiadają szereg istotnych zalet. Żeby dokonać najlepszej decyzji, należy poznać indywidualne potrzeby, oczekiwania i kryteria klienta. Czasem warto zdać się na wiedzę profesjonalistów i po prostu skontaktować się w celu uzyskania pomocy oraz odpowiedzi. Specjaliści z USM Gieciewalcowanie.pl poradzą sobie z każdym Twoim problemem. 

Znasz już odpowiedzi na wszystkie pytania i wiesz, czy wybrać pręt walcowany, czy ciągniony? Mamy nadzieję, że od teraz problemy i wątpliwości przestaną pojawiać się w trakcie zakupów. 

Comments are closed.