+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
rusztowanie

Ciągnienie metali – na czym polega ta metoda obróbki?

Ciągnienie to popularny i chętnie używany sposób plastycznej przeróbki materiału. Jest to często wybierana metoda przy produkcji metalowych elementów konstrukcyjnych (np. drutów, kształtowników lub prętów). Polega ona na przeciągnięciu tworzywa przez otwór w specjalnie ukształtowanej matrycy (zwanej również ciągadłem). Wyroby uzyskane przy pomocy tej techniki wykorzystywane mogą być w nieograniczonej ilości branż lub konstrukcji. Do najpopularniejszych należą jednak budownictwo i motoryzacja, gdzie precyzja, wytrzymałość i powtarzalność są wyjątkowo istotne dla bezpieczeństwa użytkowników.

Jak w praktyce wygląda ciągnienie metali? Jakie produkty możemy uzyskać i jakie posiadają one właściwości? Wszystkie najważniejsze informacje na temat ciągnienia metalu znajdziesz w dalszej części przygotowanego tekstu. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, dzięki którym ciągnienie metalu nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Charakterystyka procesu ciągnienia

Ciągnienie metalu jest technologicznym sposobem produkcji elementów konstrukcyjnych, do których zaliczamy m.in. druty, pręty, rury i kształtowniki. Zakres wymiarowy ciągnienia jest naprawdę szeroki. Przy pomocy tej metody jesteśmy w stanie wykonać zarówno rury o średnicy zewnętrznej rzędu 100-150 mm, jak i niezwykle cienkie druty 0,01 mm.

Wyroby ciągnione eksploatowane są we wszystkich gałęziach gospodarki. Spotykamy je zarówno w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, lotnictwie, jak i innowacyjnych oraz zaawansowanych urządzeniach technologicznych. Ciągnienie wybierane jest do produkcji takich komponentów jak np. druty, pręty, rury, nity, śruby, zawleczki, łańcuchy, łożyska toczne, osie, wały napędowe itp. Są to oczywiście jedynie przykłady, a lista wyposażenia jest o wiele dłuższa.

Rodzaje ciągnienia metalu

Jak w przypadku większości procesów produkcji wyrobów hutniczych (i nie tylko), mamy dostęp do wielu znanych technologii. Dzięki zróżnicowaniu wykonywanych czynności możemy liczyć na dostosowanie parametrów i właściwości finalnego produktu do indywidualnych potrzeb. Ciągnienie metalu również możemy podzielić na dwie kategorie.

Ciągnienie na sucho

Metoda ciągnienia drutów i prętów na sucho używana jest zazwyczaj do produkcji wyrobów o niewielkiej średnicy (poniżej 2 mm). Polega ona na przeciągnięciu materiału przez coraz mniejsze otwory ciągadła. Drut przed znalezieniem się w otworze ciągadła smarowany jest tzw. suchym smarem (m.in. na bazie mydeł). W przypadku zaawansowanych stopów i zastosowania innowacyjnych powłok, można wykorzystywać pozostałe rodzaje smarów, olejów i past.

W trakcie przeciągania metali dochodzi do nagrzewania zarówno tworzywa, jak i samego urządzenia. Obydwa elementy chłodzone są nie bezpośrednio, tylko za pośrednictwem kontaktu z bębnem ciągnącym ciągarki, którego temperatura obniżana jest przy pomocy zimnej wody.

Ciągnienie na mokro

Między ciągnieniem metali na sucho i mokro różnica jest stosunkowo niewielka. W obydwu przypadkach drut przechodzi przez coraz mniejsze otwory ciągadła, lecz w tym wypadku jest on zanurzony w cieczy smarnej (razem z ciągadłem). Zadaniem emulsji lub olejów jest chłodzenie i smarowanie zarówno ciągadła, jak i drutu w trakcie pracy. Ciecz, która podczas ciągnienia także ulega ogrzaniu, chłodzona jest za pomocą wody.

Zalety wyrobów powstałych w wyniku ciągnienia metali

Jak w każdym procesie produkcji, ciągnienie metali również posiada istotne zalety i wady. Do pozytywnych aspektów ciągnienia możemy zaliczyć m.in.:

  • niski koszt produkcji,
  • powtarzalność,
  • oszczędność materiału,
  • precyzję,
  • szeroki zakres średnicy produktu końcowego.

Wpływ parametrów procesu ciągnienia na własności mechaniczne

Metal w trakcie obróbki zmienia swoje właściwości mechaniczne. Podczas ciągnienia zmienia się jego wytrzymałość na rozciąganie, elastyczność i sprężystość. Wraz ze zmniejszeniem średnicy, poprawie ulegają ww. parametry. Efekt i możliwości ostatecznego drutu lub pręta są zależne jednak od samego materiału.

W dalszym ciągu masz pytania odnośnie ciągnienia metali? Chcesz dowiedzieć się, jakie produkty sprawdzą się do realizacji Twoich planów? Potrzebujesz wyceny swojego zapotrzebowania? W takim razie skontaktuj się z nami – otrzymasz merytoryczną i profesjonalną pomoc. Dzięki temu złożenie zamówienia na wysokogatunkowe elementy konstrukcji lub komponenty będzie o wiele prostsze.

Comments are closed.