+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
Ogniwo łańcuchowe - gięcie i spawanie laserem

Dlaczego blacha rdzewieje?

Korozja (inaczej rdzewienie blachy czy innych metali) to naturalny proces, który jest nam doskonale znany. Nie jeden raz mogliśmy go obserwować chociażby na karoserii samochodowej czy balustradach balkonowych lub innych elementach, które zostały wykonane z metali i stopów. W wyniku dwóch procesów – reakcji elektrochemicznej bądź też  reakcji chemicznej, dochodzi do takich trwałych uszkodzeń. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym procesie? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Wszystko co chcesz wiedzieć o korozji

Korozja jest fascynującym pod względem nauki procesem, jaki powstaje w środowisku. Wystarczy, że przy metalu znajdzie się środek, który ma czynnik korodujący. Zetknięcie, sprzyjające warunki i trochę czasu sprawiają, że na powierzchni blachy zaczyna pojawiać się ruda zawiesina, którą nazywamy rdzą. Nie ma znaczenia z jakiego metalu został wykonany dany produkt, korozja może dotknąć praktycznie każdy, zmniejszając wytrzymałość i obniżając jego jakość oraz walory estetyczne. W niektórych sytuacjach rdza nie jest przeszkodą, jeżeli dotyka metali, używanych jednorazowo (np. puszki z farbą, jedzeniem), jednak problem pojawia się, jeżeli rdza dotyka np. blachy samochodowej czy tej, która otula statek czy inne pojazdy mechaniczne. Skoro wspomnieliśmy o dwóch typach korozji, czas je rozwinąć!

Elektrochemiczna korozja – na czym dokładnie polega?

Jest to jedna z częstszych korozji, jaka występuje na materiałach. Wystarczy, ze na powierzchni blachy jest jakakolwiek wilgoć, która początkuje proces korozji. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Zetknięcie się dwóch różnych metali, albo metalu i niemetalu, niewłaściwa obróbka blachy, czy kontakt z roztworem, który zawiera w sobie tlen, również mogą doprowadzić do rdzewienia powierzchni blachy.
Wśród innych procesów, które doprowadzają do korozji, jest także chemiczna reakcja. Prawdę mówiąc, z punktu widzenia nauki, jest tak samo prosta i zrozumiała, jak w przypadku elektrochemicznej korozji (tyle, że nie ma tutaj elektrolitu, który jest odpowiedzialny za proces niszczenia). W tym przypadku wystarczy, że obrobiona blacha po prostu wejdzie w reakcję z dowolnym składnikiem, który jest odpowiedzialny za korozję. Wśród najpopularniejszych jest chociażby sam tlen, który stanowi główny pierwiastek zawarty w powietrzu. Jak zatem widać, każdy metal może być zagrożony! Jak najczęściej może się to objawiać?

Przykłady korozji

Choć proces rdzewienia metali raczej kojarzy nam się z rudą naleciałością na powierzchni metali, nie jest to jedyna możliwość. Reakcja chemiczna może objawiać się zupełnie innymi symptomami. Chociażby czernieniem metali szlachetnych (np. srebra – zapewne nie raz byliśmy świadkami, jak sztućce po długim przechowywaniu nie były idealne błyszczące, a miały czarne kropki lub nalot na swojej powierzchni). Sam proces korozji jest negatywnym skutkiem i może również negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Chcesz poznać metody ochrony przed tym procesem?

Metody, które pozwolą zapobiegać rdzewieniu

Mimo wielu informacji na temat samego rdzewienia, nadal nie wiemy, jak z nim walczyć. Czy obróbka blachy wystarczy, czy należy dodatkowo zapobiegać procesowi? Otóż jest kilka skutecznych metod, a wiele zależy od rodzaju powierzchni, materiału czy przeznaczeniu. Można stosować powłoki ochronne, którymi należy „malować” metalowe elementy z taką częstotliwością, jaką zaleca sam producent. Jest jednak pewne „ale”. Przy nakładaniu takich specyfików, należy być dokładnym i uważnym. Wszelkie ubytki, zatarcia mogą nie tylko obniżać skuteczność, ale i sprawiać, że rdza będzie jeszcze szybciej postępować niż w przypadku braku takiej emalii czy powłoki.

Comments are closed.