+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu
zabezpieczenie blachy przed korozją

Czym zabezpieczyć blachę przed korozją? 5 najlepszych sposobów

Korozja jest jednym z poważnych problemów dotykających branżę przemysłową. Powierzchnie metalowych blach narażone na kontakt z czynnikami środowiskowymi ulegają stopniowemu zniszczeniu, co wiąże się utratą wytrzymałości i funkcjonalności maszyn, urządzeń czy konstrukcji, a w dłuższej perspektywie grozi nawet perforacją materiału. Czy można zabezpieczyć blachy przed korozją? Jakie działania warto podjąć, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia metalu i zachować jego właściwości na dłużej?

Interesuje Cię obróbka metali: walcowanie, gięcie blach, spawanie lub może wycinanie laserowe aluminium – jeśli tak

Jakie czynniki przyspieszają korozję blachy?

Korozja, zwana też inaczej utlenianiem, to proces niszczenia materiału pod wpływem chemicznego lub elektrochemicznego oddziaływania środowiska. Czynniki przyspieszające ten proces możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • wewnętrzne, wynikające ze struktury materiału (rodzaj i skład chemiczny metalu, struktura i stan powierzchni materiału, rodzaj zastosowanej wcześniej obróbki cieplnej i chemicznej);
  • zewnętrzne, wynikające z wpływu środowiska (rodzaj i skład chemiczny środowiska, temperatura, wilgoć).

Najbardziej powszechne są procesy korozji elektrochemicznej zachodzącej pod wpływem wilgoci obecnej w powietrzu, wodzie morskiej, innych roztworach oraz gruncie. Wilgoć występuje praktycznie w każdym środowisku, dlatego ochrona metali przed korozją to działanie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania materiału. Duży wpływ na szybkie korodowanie metali mają też sole, kwasy i alkalia.

Nieorganiczne metody ochrony blachy przed korozją

Jedną z przyczyn korozji jest skład materiału, na który nie mamy wpływu w przypadku gotowego produktu. O ile stal nierdzewna czy inne rodzaje metali odpornych na utlenianie zawierają znaczące dodatki pierwiastków takich jak np. chrom i cynk, o tyle w przypadku stali bez tych dodatków nie ma możliwości zmiany składu gotowego materiału i dodania chromu czy cynku do wewnątrz. Skoro więc nie możemy zadziałać od wewnątrz, musimy zapewnić zewnętrzną ochronę w postaci powłoki chroniącej materiał przed negatywnym wpływem środowiska. Jednym z rodzajów warstw ochronnych są powłoki nieorganiczne. Jak można przy ich pomocy zabezpieczyć metalową blachę przed korozją?

Najczęściej stosowaną nieorganiczną metodą na zabezpieczenie blachy przed korozją jest galwanizacja, czyli elektrolityczna metoda wytwarzania cienkich powłok metalicznych na innych metalach. W procesie galwanizacji tworzone powłoki mogą bazować na metalach takich jak chrom, cynk, cyna, miedź, kadm, nikiel czy złoto. Z racji na dostępność, cenę oraz skuteczność, w branży przemysłowej największą popularność zyskały procesy chromowania i cynkowania.

Jak zabezpieczyć blachę przed rdzą? Metody organiczne

Oprócz metod nieorganicznych istnieją także naturalne sposoby chronienia blach przed korozją. W takim przypadku wykorzystuje się produkty oparte na działaniu polimerów wykazujących działanie inhibicyjne, czyli spowalniające lub zatrzymujące procesy reakcji chemicznych takich jak utlenianie.

Oto popularne metody zabezpieczania blach przed korozją przy użyciu metod organicznych:

  • Malowanie proszkowe – metoda polegająca na nakładaniu naelektryzowanych cząstek polimerowej farby proszkowej na powierzchnię metalu.
  • Farbowanie i lakierowanie – farby i lakiery antykorozyjne pozwalają skutecznie zabezpieczyć powierzchnię blachy na długi czas. W zależności od rodzaju produkty spełniają swoją rolę nawet w trudnych środowiskach przemysłowych czy morskich.
  • Woskowanie – woski antykorozyjne służą do konserwacji metalowych powierzchni i zapewniają skuteczną ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych.
  • Olejowanie – metoda ochrony stosowana przeważnie na czas przechowania wytrawionych blach do momentu użycia ich w produkcji. Wytrawiona blacha jest szczególnie narażona na utlenianie, a warstwa oleju pozwala zabezpieczyć jej powierzchnię przed szkodliwym wpływem otoczenia.

Aby mieć pewność, że blacha jest odpowiednio zabezpieczona przed korozją, warto upewnić się, że zastosowano połączenie wymienionych metod. Przy wyborze materiału dobrze jest więc wziąć pod uwagę jego skład i obecność powłok antykorozyjnych, a podczas eksploatowania blachy regularnie zabezpieczać ją dodatkowo środkami antykorozyjnymi w postaci farb czy wosków o działaniu inhibicyjnym.

Comments are closed.