+48 54 234 50 40

biuro@usm.com.pl

MENU
Przejdź do Kontaktu

Zlecenie produkcyjne zrealizowane w terminie? Decydują o tym 4 podstawowe czynniki

Niezależnie od wielkości produkcji, krótkich, czy też dużych serii produkcyjnych, samodzielnej realizacji prac, czy też zarządzania produkcją, na to, czy dane zlecenie zostanie wykonane w terminie mają najczęściej wpływ te same, podstawowe czynniki. Ich zidentyfikowanie i odpowiednie połączenie bywają pomocne.

Co wpływa na terminowość realizacji zlecenia produkcyjnego?

Zasadniczo na termin realizacji praktycznie każdego zlecenia produkcyjnego wypływ mają następujące czynniki:

  1. Dostępność materiałów. Nie dysponując wystarczającą ilością materiałów i surowców wymaganej jakości po prostu nie zakończymy procesu produkcyjnego, a w wielu przypadkach nawet go nie rozpoczniemy. Istotny jest tutaj czas od momentu zamówienia materiałów do chwili ich dostarczenia.
  2. Czasochłonność procesu. To oczywiste, że na terminowość realizacji zlecenia wpływa to, ile czasu pochłania produkcja, niezależnie od tego czy jest to gięcie blach, ich cięcie, czy walcowanie. Istotne jest tutaj między innymi uwzględnienie czasu niezbędnego na wymagane przestoje związane np. z przezbrojeniem maszyn.
  3. Dyspozycyjność kadry. W realizacji zlecenia produkcyjnego należy uwzględnić także to, czy mamy bezproblemowy dostęp do konkretnych fachowców i ich kompetencji. Może się bowiem okazać, że potrzebny fachowiec został wcześniej przypisany do innych prac.
  4. Dostępność niezbędnego sprzętu. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę czas, przez który możemy pracować na danej maszynie lub na przykład ją wynająć.

Zidentyfikowanie powyższych czynników w realizowanych przez nas procesach oraz określenie czasu, jaki niezbędny jest na wykonanie poszczególnych czynności pozwolą realnie nakreślić czas wykonania konkretnego zlecenia produkcyjnego. Warto jednak w tym miejscu pamiętać o kilku innych niezwykle kluczowych kwestiach.

Aby zachować terminowość produkcji, należy dobrze zaplanować cały proces

Elementem łączącym wszystkie wyżej wymienione czynniki jest plan. Chodzi tutaj o ustalenie czasu, w jakim zlecenia mają być gotowe, a także bieżące monitorowanie postępu poszczególnych prac. Dla powodzenia przedsięwzięcia w mądrym planowaniu produkcji warto wykorzystywać odpowiednie narzędzia, które nie tylko usprawnią, ale i znacząco ułatwią nasze zadanie. Będą to tak oczywiste elementy, jak kalendarz i kartka papieru, ale mogą to być także arkusze kalkulacyjne, a także dedykowane oprogramowanie i systemy zarządzania produkcją.

Aby zachować terminowość w realizacji zleceń produkcyjnych istotny jest zatem plan i bieżące monitorowanie prac, co w przypadku odchyleń od przyjętych założeń pozwoli na szybką reakcję, korektę i zachowanie przyjętego terminu.

Comments are closed.